Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

buna ziua
Sant nascut la data 06.03.1951
Lucrez incepand din august1969 pana in prezent.
Intrucat m-am inbolnavit pot primii grupa a treia de pensie de invaliditate sau Incepand din 06.03.2011 pot solicita pensie anticipata partiala.
Care din cele doua forme de pensii ma avanteajeaza? si aprosimativ cu ce procent?
Cu stima.
Va multumesc!!
referitor la procent e de calculat oricum iesind anticipat pensia e mai mica nu cu mult dar ....

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Martie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Martie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Martie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Pensia de invaliditate(daca se poate obtine) este mult mai avantajoasa decat pensia anticipata partial..Pensia anticipata partial aduce o penalizare de 45% pe luna(pentru 60 de luni de anticipare).Pensia de invaliditate nu aduce nici o penalizare,mai ales ca aveti stagiul de cotizare realizat.