Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

Stie cineva ce acte sunt necesare si care sunt taxele pt intabulare casa?
1. Cerere de inscriere
2. Documentatie de cadastru in original (se intocmeste de un expert autorizat); documentatia ramane la biroul de Carte Funciara;
3. Acte de proprietate TOATE originale si o copie legalizata (la notar), cum ar fi:
- acte autentice (vanzare, donatie, schimb, intretinere, etc.)
- acte cu ICRAL sau alte institutii + proces verbal; contract de construire + proces verbal;
- titlu de proprietate + proces verbal
- sentinta judecatoreasca cu mentiune definitiva si irevocabila (trei exemplare) + dispozitia primarului si procesul verbal (unde este cazul);
- orice alte acte care atesta dreptul de proprietate ( H.G. certificate de atestare, autorizatie de construire + proces verbal de receptie, etc.);
5. Certificatul fiscal (de la Directia de Impozite si Taxe);
6. Taxa de timbru - la CEC sau Trezorerie
7. Timbru judiciar
multumesc mult