avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

Stie cineva ce acte sunt necesare si care sunt taxele pt intabulare casa?
Cel mai recent răspuns: anca_diana , utilizator 15:17, 28 Martie 2008
1. Cerere de inscriere
2. Documentatie de cadastru in original (se intocmeste de un expert autorizat); documentatia ramane la biroul de Carte Funciara;
3. Acte de proprietate TOATE originale si o copie legalizata (la notar), cum ar fi:
- acte autentice (vanzare, donatie, schimb, intretinere, etc.)
- acte cu ICRAL sau alte institutii + proces verbal; contract de construire + proces verbal;
- titlu de proprietate + proces verbal
- sentinta judecatoreasca cu mentiune definitiva si irevocabila (trei exemplare) + dispozitia primarului si procesul verbal (unde este cazul);
- orice alte acte care atesta dreptul de proprietate ( H.G. certificate de atestare, autorizatie de construire + proces verbal de receptie, etc.);
5. Certificatul fiscal (de la Directia de Impozite si Taxe);
6. Taxa de timbru - la CEC sau Trezorerie
7. Timbru judiciar
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare ilfov nazdravan nazdravan buna ziua, unde se poate face intabularea unui drept de proprietate pentru imobil+teren aflat in comuna Jilava, care este adresa institutiilor abilitate? care ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune lorma lorma Buna ziua,am si eu o intrebare......Suntem 4 mostenitori pe un teren agricol,titlul de propietate original se afla la un unchi de al meu.Eu am spus ca ma ocup ... (vezi toată discuția)
Cum se poate face cartea funciara silvester1 silvester1 am chemat pe cei de la primarie pentru a face masuratorile in vederea intocmirii cartii funciare.au venit au masurat,au zis ca trebuie luata masuratoarea prin ... (vezi toată discuția)