Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

sant nascuta in 25 oct 1955 peste 35 ani vechime din care 8 ani grupa II , cand pot
iesi la pensie anticipata si daca este si penalizare.
Este vorba de femeie(sunt nascuta).Atunci limita de varsta la 58 de ani si 9 luni,conditia de stagiu fiind indeplinita(30 de ani si 3 luni).Reducere de 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare din 60 si 3 luni(pentru 8 ani in grupa II)Anticipat la 55 ani si 3 luni(5 ani inainte)cu un stagiu total de cotizare de 38 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Fara penalizare.Anticipat partial la 55 ani si 3 luni,conditia de stagiu fiind indeplinita.Aici penalizarea este de 0,75% pe fiecare luna de anticipare.
Carp Mircea, utilizator
daca are stagiu de cotizare de 38 ani si 3 luni la pensionare anticipata nu are penalizarea de 45% ?si ce inseamna pensioanre anticipata partiala
Pensia anticipata este fara penalizare,datorita faptului ca se impune(se cere prin lege)ca stagiul complet de cotizare sa fie depasit cu 8 ani.Pensia anticipata partial este cu penalizare,datorita faptului ca nu se mai cere conditia de mai sus(+8 ani).Se cere doar indeplinirea stagiului complet de cotizare.