Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... organigrama
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

organigrama

Buna ziua
Am si eu o intrebare, unde scrie ca o societate trebuie sa aiba organigrama?
multumesc
In organizarea si functionare unitatilor comerciale , in modul lor de infiintare este prevazuta existenta organigramei . Nu stiu exact legea.
Organigrama este un element de organizare si functionare a unei societati.
Nu este necesar ca legea sa cuprinda o specificare expresa cu privire la aceasta din simplul motiv ca fara o organigrama nu poate functiona o societate.
Orice administrator la infiintarea unei societati intocmeste organigrama in functie de care organizeaza activitatea de resurse umane, face angajari, urmareste necesaitatea infiintarii de noi posturi sau desfiintarii acestora.
Numai la romani toate trebuie sal;e scrie guvernul intr-o lege......
Organigrama este elementul indispensabil al desfasurari activitatii unei societati.
ochio a scris:

Buna ziua
Am si eu o intrebare, unde scrie ca o societate trebuie sa aiba organigrama?
multumesc

Art. 40 din Codul Muncii prevede ca :
(1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
a) să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii;
.....