avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... organigrama
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

organigrama

Buna ziua
Am si eu o intrebare, unde scrie ca o societate trebuie sa aiba organigrama?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:19, 12 Ianuarie 2011
In organizarea si functionare unitatilor comerciale , in modul lor de infiintare este prevazuta existenta organigramei . Nu stiu exact legea.
Organigrama este un element de organizare si functionare a unei societati.
Nu este necesar ca legea sa cuprinda o specificare expresa cu privire la aceasta din simplul motiv ca fara o organigrama nu poate functiona o societate.
Orice administrator la infiintarea unei societati intocmeste organigrama in functie de care organizeaza activitatea de resurse umane, face angajari, urmareste necesaitatea infiintarii de noi posturi sau desfiintarii acestora.
Numai la romani toate trebuie sal;e scrie guvernul intr-o lege......
Organigrama este elementul indispensabil al desfasurari activitatii unei societati.
ochio a scris:

Buna ziua
Am si eu o intrebare, unde scrie ca o societate trebuie sa aiba organigrama?
multumesc


Art. 40 din Codul Muncii prevede ca :
(1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:
a) să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintarea posturilor / concedieri individuale membru1 membru1 Buna ziua stimati avocati! am si eu nevoie de un sfat URGENT pe scurt: presedintelui sindicatului,strict confidential, pe data de15 aprilie i-sa inmanat o ... (vezi toată discuția)
Organigrama unei societati comerciale pe actiuni Lucian Dumitrescu Lucian Dumitrescu Trebuie prezentata si eventual discutata in contradictoriu organigrama unei societati comerciale pe actiuni cu sindicatele? (vezi toată discuția)
Despre organigrama si statutul de functii in institutiile publice Anna63 Anna63 V-as ruga , daca se poate , sa imi spuneti care este baza legala de intocmire a organigramei intr-o primarie ,cine o intocmeste , cand se intocmeste , cine o ... (vezi toată discuția)