Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

Daca un individ posteaza pe internet un anunt ca vinde ... un pachet de tigari... iar eu vreau sa il cumpar ... individul trimite pachetul prin curier cu plata ramburs iar eu cand desfac pachetul . observ ca pachetul este gol.. in cazul acesta individul poate sau nu sa fie tras la raspundere pt aceasta fapta.? am inteles ca nu .. deoarece in anunt scrie clar ca este un pachet .. nu un pachet plin ./...
Asta da afacere.
Sincer se poate interpreta si asa, a vandut un pachet de tigari asa cum l-a avut ....... gol.
Amuzanta speta. E o mica inselaciune, dar nu va fi nimeni condamnat pentru un pachet de tigari, f probabil procurorul ce ancheteaza aplica 18 ind. 1 Cp. Daca continua sa faca mai multe astfel de fapte, raspunde si mai dur.
Da stiu ca se judeca in functie de suma prejudiciilor sau ceva de genu ... daca a inselat oameni in total de vreo 2000 de euro atunci e cam grav.
Poate fi inselaciune dar depinde si de probe.
De principiu, este vorba de inselaciune si nu cred ca vinde cineva doar un pachet de tigari.
La 2000 de euro prejudiciu va ajunge si la instanta...

avocat Claudiu Lascoschi