Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj, vechime in munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj, vechime in munca

Buna ziua! As vrea sa pun doua intrebari, daca imi permiteti:
1.) Perioada cat sint in somaj intra in calculul vechimii in munca la iesirea in pensie?
2.) Avand varsta peste 45 ani (50), angajatorul care ma va angaja va beneficia de anumite inlesniri, care sunt acestea, si in ce conditii?
Pardon. Sunt mai multe intrebari, dar sper ca nu prea multe.
Cu stima va multumesc anticipat.
Va rog sa imi spuneti perioada de somaj se considera vechime in munca la calculul vechimii pentru pensionare anticipata partiala?
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 48.
(1) Beneficiarii de indemnizaţie de şomaj sunt asiguraţi în sistemul asigurãrilor sociale de stat şi în sistemul asigurãrilor sociale de sãnãtate şi beneficiazã de toate drepturile prevãzute de lege pentru asiguraţii acestor sisteme.
2. Asadar perioada de somaj indemnizat este perioada de cotizare la pensie si se ia in calcul pentru pensia anticipata partiala.