Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... distributie energie termica pe orizontala. ce inseamna?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

distributie energie termica pe orizontala. ce inseamna?

Buna.

Ca inseamna distributie energie termica pe orizontala? Energia contorizata dupa bransament, cumva?
Poate va ajuta cu ceva prevederile:

- art. 41 si 49 din HOTARARE nr. 1.588 din 19 decembrie 2007
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
- Legea nr. 325 din 14 iulie 2006 a serviciului public de alimentare cu energie termica
- Ordin nr. 233 din 30 august 2004, pentru aprobarea unor reglementari privind contorizarea consumatorilor racordati la sistemele publice centralizate de alimentare cu energie termica
- METODOLOGIE din 30 august 2004 de repartizare si facturare a consumurilor individuale de energie termica in imobile de tip condominiu.
Practic, inseamna scoaterea din functiune a instalatiei care trece dintr-un apartament in altul si montarea alteia, pe casa scarii, care se ramifica in fiecare apartamanet, pe orizontala.
Pentru fiecare apartament se monteaza gigacalorimetre si debitmetre, repartitoare si alte aparate de masura a consumurilor individuale, dar fiecare proprietare...proprietar pe ce intra in apartamentul lui.
In acest fel, cei care nu-si platesc cotele pot fi debransati individual, fara sa mai sufere alti locatari.
Numai ca, se influenteaza astfel si circuitul conductelor de recirculare a apei, care este proprietatea firmelor de distributie. Si de aici intervin multe aspecte legate si de pierderi, pe care nu vor mai avea cum sa le impuna la plata, pentru ca facandu-se contorizare individuala, fiecare proprietar va plati exact ce consuma.