avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general repartizare profit sau pierdere la 30.09.2010 ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

repartizare profit sau pierdere la 30.09.2010 ?

As dori un punct de vedere legat de repartizarea profitului sau pierderii la 30.09.2010 considerand ca aici se incheie un an fiscal conform noilor reglementari.Adica vom efectua in luna oct sau nov notele specifice unei inchideri ale profitului sau pierderii obtinute.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: madymary33 , utilizator 09:08, 24 Ianuarie 2011
Pentru anul fiscal ian-sept 2010 se vor face calcule separate ale impozitului pe profit, se va determina care ar fi impozitul pe profit 16% (aferent rezultatului impozabil ian-sept) si se va compara cu impozitul minim (recalculat pt 9 luni). In cazul in care se vor determina diferente dintre aceste doua rezultate (in plus sau in minus) se vor face notele contabile aferente acelei diferente (691 = 441 pozitiv daca mai aveti de plata, 691 = 441 cu suma negativa, daca rezulta sume de recuperat de la fisc). Inregistrarile le puteti face din punct de vedere contabil si la 31.12.2010. aceste inregistrari se vor regasi si in declaratia 101 (ian-sept) privind impozitul pe profit care tb depusa pana la 25 feb 2011.
Avem 2 perioade fiscale doar pentru calculul impozitului pe profit. Este o idee stralucita care insa contravine principiilor contabilitatii (si franceza, si anglo-saxona).
Restul inregistrarilor le vom face cum am invatat, pe 31.12.
Asa gandeam si eu ...dar in tara asta numai stii cum interpreteaza legile niste capete patrate.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva legala in d101/an fiscal 1 vioviod vioviod in decembrie 2009 am constituit rezerva legala in valoare de 40 lei. In Declaratia 101/ an fiscal 1 ( 01.01.2010-30.09.2010) aceasta rezerva nu se trece la ... (vezi toată discuția)
Regularizare impozit vioviod vioviod impozitul pe profit s-a calculat gresit la trimestrul 2 si implicit s-a platit mai putin. La declaratia 101/an fiscal 1 reiese ca impozitul calculat este mai ... (vezi toată discuția)
Impozit de recuperat bestb bestb Buna ziua! Am o dilema. La trim 1 2010 am avut impozit/profit 200 000 lei (imp minim 5500) declarat 200 000 lei. La trim 2 2010 am avut impozit minim 5500 ... (vezi toată discuția)