avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ma pot pensiona?

Sunt nascut in august 1947 si lucrez din 1965 in invatamant.Ma pot pensiona anul acesta ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:01, 25 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 64 ani si 2 luni(octombrie 2011).
Anticipat cu o luna-septembrie 2011 daca indepliniti conditia de stagiu de 41 de ani si 4 luni,fara stagiu asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Sau-Anticipat partial cu o luna-septembrie 2011 cu o penalizare de 0,75%(pentru o luna)dupa care treceti la limita de varsta incepand cu octombrie 2011.
Pensionarea cu 3 ani inainte nu mai este valabila.
Legea 128/1997 Art.127
(1 ) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data incheierii anului scolar sau universitar.
(2)Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic se poate face si in timpul anului scolar sau universitar, cu aprobarea inspectoratului scolar, respectiv a senatului universitar.
(3)Personalul didactic poate fi pensionat la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii.
Legea 263/2010 ART. 196
La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
k) art. 127 alin. (3) şi art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificările şi completările ulterioare;

Ultima modificare: Marți, 25 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârsta de pensionare Anniko Anniko Am o întrebare legată de vârsta de pensionare conform noi legi a pensionării. M-am născut în 1953, sunt profesoară, lucrez şi am 32 de ani şi 10 luni ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata.. balansorina balansorina sunt educatoare, nascuta pe 15 dec. 1955 si pe 15 sept 2011 as implini 35 de ani de cind profesez acesta meserie; as vrea sa ies la pensie mai repede.. la anul ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare - cadru didactic alinalextd alinalextd Sunt profesor, n. 31.05.1950 , am o vechime de 39 ani,cand pot iesi la pensie la limita de varsta? Dar anticipat si cu ce penalizare? Odata proesorii puteau ... (vezi toată discuția)