Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termen de prescriptie pentru recuperare datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termen de prescriptie pentru recuperare datorii

Buna ziua,

Societatea comerciala la care sunt angajat a avut un contract de prestari servicii cu un client, contract care s-a reziliat acum cca. 4 ani. Contractul s-a derulat pe o perioada mai lunga de timp iar factura pe ultima luna nu a fost achitata in intregime deoarece nu a vrut patronul. Nefiind o suma f mare am incercat pe cale amiabila sa recuperam banii dar nici pana astazi nu am reusit.

Este posibil sa ne adresam instantei dupa aceasta perioada pentru recuperarea datoriei?

Multumesc.
vasilemb, utilizator
Debitele se prescriu in termen de 3 ani de la scadenta acestora. Daca a expirat perioada de 3 ani de la scadenta nu cred ca mai are rost sa va adresati instantei .... o sa aveti ceva cheltuieli si nu cred ca merita.
Chiar si in cazul in care a existat o notificare trimisa catre docietatea debitoare mai recenta de 3 ani?
daca nu ati primit vreun raspuns la acea notificare in sensul recunoasterii datoriei, nu s-a intrerupt termenul de prescriptie
o notificare cu numar de inregistrare de la destinatar sau cu confirmare de primire (fie prin posta, fie cu semnatura si stampila pe ea) este suficienta pentru prelungirea termenului de prescriptie?

Daca o factura a fost platita in intregime dar cu intarziere iar factura este mai veche de 3 ani, se pot cere penalizarile de intarziere? sau si aceste se prescriu?

multumesc
vasilemb, utilizator