Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa SRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa SRL

Buna ziua.
Ma puteti ajuta, va rog, cu un model de cerere de deschidere a procedurii insolventei din initiativa debitorului? Ma intereseaza procedura simplificata intrucat debitorul nu detine niciun bun in patrimoniu.
In cazul unui srl este necesara o hotarare AGA pentru deschiderea insolventei?
Dupa depunerea cererii la tribunal, procedura se poate desfasura si in lipsa administratorului societatii sau este necesara prezenta acestuia? Va intreb pentru ca este posibil ca administratorul sa isi mute domiciliul in alta localitate.
Buna seara .
O cerere tip nu veti gasi. Se redacteaza ,ca si alte cereri in justitie, cauze civile sau comerciale .
Puteti solicita judecarea in lipsa,dar totusi trebuie sa delegati pe cineva ca sa va reprezinte , sau sa asigurati transmiterea documentelor necesare pentru fiecare termen .
Trebuie sa prezentati alaturi de cerere, un dosar cu setul de documente prevazut la art.20 din Legea nr.85/2006,care nu sunt putine .
Succes .
Marius Bote .