Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

Buna tuturor! Am o mare problema in ceea ce priveste numele fetitei mele. Am avut o relatie lunga,din care a rezultat Giorgia,tatal fiind italian.De curand,in urma unei hotarari judecatoresti mi s-a acordat incredintarea fetitei.Ea poarta 2 nume de familie,al lui si al meu.Dat fiind faptul ca el nu mai are nici o legatura cu ea,as dori sa renunt la numele lui,dar el nu este de acord.Ce pot face? Precizez faptul ca el este in Italia,iar noi aici,in Romania,daca are vreo importanta acest lucru.Va ro sa ma sfatuiti ce anume imi ramane de facut! Nu as vrea un alt proces,pentru ca doar ce am terminat cu cel de incredintare si mi-as dori ca pana in toamna,cand
printesa mea va merge la gradinita sa rezolv aceasta problema. Va multumesc!
cred ca ar fi intelept sa va ganditi mai bine la "printesa" dvs. si sa va ganditi daca nu cumva are nevoie si de un tata si de numele acestuia... ;) Nu, nu acuma, ci cand va fi mai mare si va intelege lucrurile...:yes: Nu cred ca e relevant ca poarta sau nu si numele tatalui...poate e chiar mai bine...lasati ambitiile si ganditi-va la copil, nu la dvs. Oricum, procesul de schimbare e de durata si nu merita.Lasati-o pe ea sa decida cand va fi mare, daca vrea sau nu, sa poarte si acest nume.
va dorim sa aveti intelepciune si mult tact...:thumbup:
cand am luat hotararea ca ea sa poarte numele ambilor parinti tatal ei era un alt om,altul decat ceea ce a devenit acum.Este un infractor notoriu,un sarlatan de 2 lei.Nu mi-ar fi pasat atat de mult daca eu nu ar trebui sa ma intorc in Italia,la munca,intr-un orasel unde toti ii cunosc pe toti si unde el a locuit sau cred ca inca mai locuieste.Nu as vrea pentru nimic in lume ca fetita mea sa aiba de suferit di cauza unui nume pe care il poarta fara voia ei.Stim cu totii pana unde ajunge rautatea oamenilor,atunci cand se vrea! iar pe el oricum nu il intereseaza acest copil,dar din rautate nu este de acord!Nici macar nu i-a trimis un mesaj de ziua ei,fara a mai pomeni de mai mult! Deci,ce pot face? Cum pot face sa poarte doar numele meu?
Schimbarea de nume poate fi solicitata doar atunci cand exista motive temeinice. In cazul minorilor este necesar acordul ambilor parinti. Acordul nu este necesar doar atunci cand celalalt parinte este pus sub interdictie, declarat (judecatoreste) disparut sau decazut din drepturile parintesti. Pentru detalii: [ link extern ]
yvk a scris:

Schimbarea de nume poate fi solicitata doar atunci cand exista motive temeinice. In cazul minorilor este necesar acordul ambilor parinti. Acordul nu este necesar doar atunci cand celalalt parinte este pus sub interdictie, declarat (judecatoreste) disparut sau decazut din drepturile parintesti. Pentru detalii: [ link extern ]

buna ziua abia am gasit site-ul si am fost bucuroasa k exista am si eu o problema asemanatoare.
am 22 de si o fetita de 5 ani dintr-o relatie anterioara in care nu am fost casa torita ne-am despartit cand fata avea 2 ani si o luna?(in febr 2008) din luna mai 2008 tatal fetei nu s-a mai interesat de fata din luna iulie 2008 am inceput relatia cu actualul meu sot cu care m-am casatorit in iulie2010 fata incepe sa isi puna intrebarea de ce eu, sotul meu (pe care il considera tatal ei )si surioara ei de 8 luni avem un nume de familie si ea altul.As vrea sa fie si ea trecuta pe numele de familie al sotului cum as putea?