Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cedo
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cedo

as vrea sa depun o plangere la cedo

cum procedez?
Buna,mai intâi,trebuie să fi epuizat t oate căile de recurs la care puteţi face apel ,de la data deciziei definitive aveţi termen 6 luni pt. ca plangerea sa fie acceptata la Curte.Limba folosita engleza sau franceza,nu poate fi indreptata impotriva unui particular sau a institutiilor private ci statului,autor. publica.Completarea cererii se face conform art.34 al Conventiei precum art.45,47 ale Regulamentului Curtii,puteti solicita asistenta juridica ea nu este acordata imediat ci intr-o etapa ulterioara procedurii.Curtea incurajeaza mai intâi părtile sa ajunga la o intelegere amiabilă .Este posibil sa dureze si un an pana la examinarea cererii dumneavoastra .Consultati totusi un avocat.,bafta
Este nevoie sa completati formularul necesar pentru sesizarea CEDO.
In fiecare rubrica va trebui sa scrieti strict pe problema respectiva.
Va trebui sa indicati si in drept ce articole din Conventie s-au incalcat.

avocat Claudiu Lascoschi