Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces fond funciar

as dori sa mentionez ca sunt in proces cu o ruda, pentru o parcela de pamant.
procesul dureaza de 4 ani, si dupa multe amanari, am primit o citatie sa ma prezint la proces, judecata urmand sa se tina in vederea perimarii.
as dori sa stiu cu ce ma va afecta pe mine, la ce sa ma astept( sa pierd procesul, sau sa am castig de cauza).
as mai vrea sa mentionez ca procesul se tine la Judecatoria Pitesti, si daca pot sa mut procesul in Bucuresti

multumesc anticipat
Perimarea inseamna ca, daca s-a suspendat procesul pe care l-ai avut cu o terta persoana(ruda!) si nu v-ati prezentat la un termen de judecata ambele parti, desi ati luat cunostinta de acel termen de judecata prin citatii sau altfel, si nu v-ati prezentat, instanta a decis suspendarea judecarii procesului in temeiul dispozitiilor art.242 alin.(1) pct.2 Cod proc.civ. Daca, la momentul suspendarii judecarii cauzei prin incheiere, timp de un an nu s-a indeplinit nicio procedura in acel dosar, intervine perimarea! Nu se judeca, ti se comunica faptul ca, daca ai fost petent (reclamant!) sau parat, nu ai castigat nici nu ai pierdut. Ceva de genul ca pe rolul acelei instante nu a fost in discutie o asemenea cauza!