Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ca somer in ce conditii pot colabora cu o societate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ca somer in ce conditii pot colabora cu o societate comerciala?

Buna ziua,
Sunt in somaj si as dori sa colaborez cu o firma de asigurari , care este cea mai buna modalitate de colaborare (contract, conventie de colaborare, pfa.....), si cat datorez statului ?

Multumesc
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfãşura activitãţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacã realizeazã venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
2. Norma de aplicare a Legii 76/2002 spune:
Art. 15...
(2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

3. Indicatorul socila de referinta, in vigoare = 500 lei.
4. Parerea mea este ca puteti obtine venituri din colaborare cu asigurarile daca aveti un venit de maxim 500 lei pe luna.
5. Dar, cel mai bine, intrebati si la AJOFM care se pare ca nu recunosc aceata activitate de colaborator ca fiind o activitate autorizata, potrivit legii.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane