Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conducte de gaz metan pe teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conducte de gaz metan pe teren

Buna ziua

In 2007 am cumparat un teren (3000 mp) si cel care mi-a vandut terenul nu mi-a spus ca pe teren se afla 3 conducte de gaz metan. Stiu acum ca normal era sa consult un specialist in acest domeniu, dar............ prea tarziu. Ce pot face? Pot cere despagubiri celui care mi-a vandut acest teren? Este foarte greu sa obtin aprobare pentru a construi ceva acolo. Exista vreo solutie de rezolvare pentru acest caz?
Multumesc!
In momentul cumpararii, notarul trebuia sa ceara de la cartea funciara ,extras carte funciara in care sa scrie daca respectivul teren este grevat de sarcini sau ba.Pentru sarcini asupra terenului, si pe care nu le-ati stiut raspunde vanzatorul pt.evictiune,dar doar prin instanta.
Cereti acum un extras de carte funciara de informare, de la ocpi de care depindeti.