Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... aminare pronuntare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

aminare pronuntare

am un proces pe rol unde de5 termene ramine in pronuntare . mentionez ca de 2 ori a fost repus pe rol. cit se mai poate tergiversa asa fara solutionare se mai poate amina mult cauza? va multumesc.
Buna seara,
judecatorii practica de multe ori acest tip de amanare a pronuntarii ori din prea multe procese pe rol, ori ca nu este hotarat asupra solutiei. oricum ar fi judecatorul potrivit art. 6 Cedo trebuie sa judece procesul intr-un termen rezonabil, iar potrivit legii mica reforma procesele trebuie solutionate cu celeritate.
Exista si legea 202/2010, ce se refera la accelerarea proceselor.