Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoaterea unui minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoaterea unui minor din tara

am un baietel de 10 ani si as dori sa il iau in italia insa nu l mai gasesc pe tatal sau pt semnatura nu exista nik o posibilitate sa l pot scoate din tara fara permisiunea lui a tatalui?metionez k pe tatal nu l intereseaza de copil
.
anul trecut mi a dat semnatura insa a exipat era pt 1 an,iar de atunci nu la m mai vazut.ce pot face?
antonela30, utilizator
Daca aveto o hotarare definitiva si irevocabila prin care vi se incredinteaza copilul spre incredintare si crestere, atunci nu mai aveti nevoie de acordul tatlui pentru iesirea din tara cu copilul minor.
La punctul de frontiera trebuie sa aveti la dvs sentinta de divort in care se mentioneaza si faptul ca minorul v-a fost incredintat spre crestere si educare. Sentinta trebuie sa fie legalizata (in original).
Este necesar sa formulati o actiune pe rolul instantei de incredintare a minorului si dupa obtinerea unei hotarari definitive si irevocabile in acest sens, veti putea iesi din tara impreuna cu minorului fara acordul tatalui.
La iesirea din din tara veti avea astfel nevoie de hotararea de incredintare legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila in original si pasaport pentru minor.