Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie

daca sotul meu a depus dosarul pt indemnizatie care il ea el,eu mai am dreptul la concediu medical de lahuzie?
42 de zile de la nasterea copilului.
alea le-am luat da stiu k mai erau si restul pana la 126zile.asta nu stiu dak mai am dreptul la restul
Concediul de maternitate cuprinde 126 zile calendaristice si se imparte in:
- concediu de sarcina, numit si concediu prenatal (inaintea nasterii)
- concediu de lauzie, numit si concediu postnatal (dupa nastere)
Cele 126 zile de concediu de maternitate si le distribuie fiecare femeie dupa preferinte, singura restrictie fiind ca minim 42 din cele 126 sa constituie concediu postnatal (dupa nastere).