avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prelungire dovada de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prelungire dovada de circulatie

Unei persoane i s-a intocmit proces-verbal si , pe langa amenda, i s-a retinut si permisul pe 30 de zile pt. ca a depasit un alt autoturism pe pod. A refuzat sa semneze procesul-verbal, urmanda ca acesta sa i se comunice prin posta, in termenul legal de o luna. Acum, dovada de circulatie este pt. 15 zile. Cum o poate prelungi? Sa faca contestatie, fara a avea in posesie procesul-verbal? :(
Cel mai recent răspuns: eugen68octavian , utilizator 15:30, 23 Februarie 2011
Nu poate sa faca contestatie decat cu PV-ul in mana. Dovada nu se prelungeste. Va sta pieton pana va primi Pv-ul si daca il va primi dupa 30 de zile de la comiterea faptei PV-ul e nul, fapta se prescrie. Daca il va primi in a 29-a zi PV-ul este perfect bun si valabil, dumnealui cel cu boacana va da in judecata militia si de va castiga ramane cu zilele alea de pietonat in contul libertatea, asta daca nu se va gandi cumva la o actiune in pretentii impotriva militistilor care nu i-au comunicat peveul la timp şi pe care o va castiga undeva asa cam la sfantul asteapta.
De NU VA CASTIGA, nenea contravenientul va sta pe dreapta zilele alea pana la primirea PV-ului basca cele 30 sau 60 sau 90, +30 bonus (ca nu ai cum depune hotararea la timp) cu care este blagoslovit in respectivul PV...
Asa ca... decide et actione.
Si ca incheiere dupa umila mea parere este cea mai mare ******* (puneti voi cetitori de bine ce cuvant doriti) sa nu semnezi PV-ul mai ales atunci cand se lasa cu luari de permis, pentru ca circula gogoasa ca daca semnezi recunosti...Oameni buni... Acolo unde semnezi scrie luat la cunostiinta nu recunosc fapta comisa SI IMEDIAT poti actiona. Asa... lupta-te cu militia ca de ce nu ti-au trimis PV-ul la timp... Ei sunt smecheri... iti trimit PV-ul in termen sau ti-l afiseaza pe usa si ai sfeclit-o
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
eugen68octavian, utilizator
Mda...am inteles ideea...numai ca in unele parti se contesta acel proces-verbal si fara a fi in posesia respectivului (pur si simplu se contesta starea de fapt, nu se merge pe nulitate)... Seria si nr. procesului-verbal se afla pe dovada.Apoi, se face precizare la actiune... Va spun asta din practica. Ma puteti contrazice, dar nu mi se pare corect ca omul sa stea fara permis pana se hotarasc aia sa-i comunice procesul-verbal.
Nu se poate proceda astfel intrucat este ilegal.
Inseamna ca acel magistrat ,in lipsa procesului verbal se pronunta "pe povestite" cu privire la prelungirea dreptului de a conduce.
Este parerea dvs si v-o respect,chiar daca nu sunt de acord cu aceasta
ana-cristina a scris:

.numai ca in unele parti se contesta acel proces-verbal si fara a fi in posesia respectivului (pur si simplu se contesta starea de fapt, nu se merge pe nulitate)...

Unde ai văzut matale aşa ceva? Că în Romania nu cred...va spun asta pentru ca in caile de atac prevazute in lege spune clar ca procesul verbal se ataca nu povesti
Ultima modificare: Miercuri, 23 Februarie 2011
eugen68octavian, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la o alta dovada? dariusnego dariusnego Buna ziua, In data de 17.05.2012 mi s.a retinut permisul de conducere pt neacordare de prioritate la pietoni si am primit dovada de circulatie timp de 15 ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis 30 de zile AndreiRadu197 AndreiRadu197 Salutare! Astăzi, 25.11.2017, am depășit pe trecerea de pietoni și imediat am fost oprit de poliție și mi s-a suspendat permisul pentru 30 de zile. ... (vezi toată discuția)
Anulare proces verbal Radu2532 Radu2532 Ce șanse am daca depun o contestație a unui PV cu suspendarea pentru 30 de zile a permisului pentru neacordare de prioritate la pieton care nu am put sa văd ... (vezi toată discuția)