avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare date angajare netrecuta in carnetul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare date angajare netrecuta in carnetul de munca - perioada lucrata in 1976.

In 1976 am lucrat timp de 8 luni la Fabrica de incaltaminte Antilopa Bucuresti.
Unde trebuie sa merg sa obtin o copie dupa decizia de incetare a contractului de munca. Pentru perioada lucrata nu mi s-a facut carte de munca. Fabrica s-a desfiintat.
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:40, 22 Februarie 2011
Solicitati o adeverinta din care sa rezulte perioada lucrata , salariul incasat (net si brut) cat si faptul ca s-au achitat cotele de contributie pentru veniturile respective .Va fi cam problematic pt.ca nu este trecuta in carnetul de munca .Adeverinta o depuneti la casa de pensii ,iar daca primiti decizie de respingere , atacati in instanta si dovediti cu alte acte si martori .
Unde ? Fabrica s-a desfiintat. Mi-a spus cineva ca trebuie sa merg la Arhivele Nationale, dar sunt mai multe in Bucuresti si nu stiu la care. Stiti dv.
Daca firma s-a desfiintat atunci va puteti adresa Arhivelor Nationale pentru a va elibera o adeverinta pentru acea perioada.
Datele de contact sunt :
Biroul Relaţii cu Publicul (pentru eliberarea de acte privind drepturi ale cetăţenilor români şi străini)
Calea Văcăreşti, nr. 470 sector 4, Bucureşti
Tel. direct: 021/313 92 95
Tel. prin centrală: 021/303 70 80, la interior 10379, 10337
E-mail: cereri.an@mai.gov.ro
Program: Luni, Marţi, Miercuri şi Vineri: 8.30-16.30, Joi: 8.30-18.30
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arhivele ipo tulcea referitoare la statele de plata pt. munca in acord gicabuga gicabuga Sunt un fost angajat al IPO Tulcea si am ajuns la varsta pensionarii. Pentru a-mi depune dosarul de pensie am nevoie de adeverinta cu veniturile salariale ... (vezi toată discuția)
Adeverinta vechime titageorgiana titageorgiana tatal mea vrea sa isi stranga vechimea si are nevoie de arhiva de la trustul de montaj-ciment Bucuresti-TIMB....aveti cumva idee cum mai pot lua legatura sau ... (vezi toată discuția)
Carte de munca Manucci Manucci Eu si sotia mea am fost angajati ai firmei IPPA Bucuresti (b-dul Magheru) pina la sfirsitul anului 1989. La plearea noastra, cartile de munca au ramas la ... (vezi toată discuția)