Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata - barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata - barbat

Am varsta de 6o de ani si o vechime de 41 de ani.Daca pot solicita pensia anticipata si cu ce procent voi fi penalizat .Va multumesc mult
La calcul pensiei anticipate/anticipate partial nu se iau in calcul perioadele asimilate (ex. stagiul militar). Pentru pensia anticcipata va trebuie un stagiu de min. 43 de ani, fara stagii asimilate.
Daca aveti 60 de ani impliniti va puteti pensiona anticipat partial, penalizarea fiind in jur de 45%.
ContSters42179, utilizator
ne puteti spune luna si anul nasterii?
Sunt nascut in 1951 luna septembrie si dinm cat am inteles nu a,m dreptul sa ies la anticipata pana nu am o vechime in munca de 43 de an
mariana74, utilizator
Incepand cu implinirea varstei de 60 de ani puteti depune dosarul.
va puteti pensiona anticipat partial, penalizarea fiind in jur de 45%.

ContSters42179, utilizator
Inseamna ca daca pensia va fi de 1000 ron voi beneficia doar de 55o ron.Va multumesc mult