avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata - barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata - barbat

Am varsta de 6o de ani si o vechime de 41 de ani.Daca pot solicita pensia anticipata si cu ce procent voi fi penalizat .Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: mariana74 , utilizator 20:54, 22 Februarie 2011
La calcul pensiei anticipate/anticipate partial nu se iau in calcul perioadele asimilate (ex. stagiul militar). Pentru pensia anticcipata va trebuie un stagiu de min. 43 de ani, fara stagii asimilate.
Daca aveti 60 de ani impliniti va puteti pensiona anticipat partial, penalizarea fiind in jur de 45%.
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
ContSters42179, utilizator
ne puteti spune luna si anul nasterii?
Sunt nascut in 1951 luna septembrie si dinm cat am inteles nu a,m dreptul sa ies la anticipata pana nu am o vechime in munca de 43 de an
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
mariana74, utilizator
Incepand cu implinirea varstei de 60 de ani puteti depune dosarul.
va puteti pensiona anticipat partial, penalizarea fiind in jur de 45%.


Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
ContSters42179, utilizator
Inseamna ca daca pensia va fi de 1000 ron voi beneficia doar de 55o ron.Va multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu ce penalizare iese la pensie un barbat de 60 ani cu 41 ani vechime olimpiacaratus olimpiacaratus Buna ziua, puteti sa imi spuneti daca un barbat de 60 ani (impliniti in 30.01.2014), 41 ani vechime + stagiul militar, poate iesi anticipat la pensie si daca ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ginutza 1955 ginutza 1955 Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie taviy_1110 taviy_1110 Sunt nascut pe data de 03.04.1955 si am o vechime in munca de 40 de ani-fara stagiul militar. Nu am grupa de munca. Cand pot sa ies la pensie anticipata/la ... (vezi toată discuția)