Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... A da /sau nu in judecata un dezvoltator imobiliar ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

A da /sau nu in judecata un dezvoltator imobiliar pentru vicii ascunse

Buna seara,

ce sanse de castig am daca dau in judecata dezvoltatorul imobiliar X (de la care am achizitionat in 2007 o garsoniera) pentru nereguli..de tot felul?
De cand am devenit proprietara acestei garsoniere, reparatiile (executate pe cheltuiala dezvoltatorului X, este adevarat) s-au tinut lant!
De trei ori au schimbat parchetul pentru ca s-a umflat si a mucegait (tevi care curg, etc....), balcon in care ploua prin plafon (izolatie proasta), etc.
Desi au facut toate aceste interventii pe cheltuiala lor, as putea sa ii dau in judecata pentru neplacerile create? mai ales ca am un bebelus de 9 luni si este foarte neplacut sa stam intr-o casa noua pentru care platim rate la banci dar ...cu mucegai pe pereti si cu muncitorii care mereu repara cate ceva!
Da, ati putea sa ii dati in judecata dar procesul va fi destul de dificil.
Trebuie analizat si contractul.