Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contributile la cheltuielile asociatiilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contributile la cheltuielile asociatiilor

Legea 175/2010 pentru modificarea Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari. Lege nr. 175/2010.
Aceasta lege este aplicabila doar prin actionarea in judecata a asociatiei de locatari sau imi pot plati datoriile fara penalitati si prin alt mod, daca este posibil care sunt pasi pe care trebuie sa ii parcurg. Datoria mea catre asociatia de locatari este din decembrie 2009 ajungand la suma de 1350 ron cu penalitati, de la aceasta data nu a mai locuit nimeni. Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Legea 175/2010 se aplica ca orice alta lege, normal.
Daca va platiti restantele in intregime pana la 20 iulie 2011 si aveti un venit mediu / membru de familie < 1000 lei, atunci puteti beneficia de scutirea penalizarilor pe care asociatia le calculeaza pentru fondul propriu de penalizari, dar nu va poate scuti de penalizarile cerute de furnizori.
ScripcaruSilvia a scris:

Aceasta lege este aplicabila doar prin actionarea in judecata a asociatiei de locatari sau imi pot plati datoriile fara penalitati si prin alt mod, daca este posibil care sunt pasi pe care trebuie sa ii parcurg. .

Mergeti la asociatie. Vorbiti cu presedintele. Faceti o cerere prin care solicitati ca asociatia sa va anuleze penalizarile, specificand prevederile legii 175/2010. Anexati dovada ca aveti venituri sub 1000 lei/luna asa cere legea. Presedintele va poate aproba pe loc achitarea debitului la zi anuland penalizarile, poate sa va spuna ca o sa se discute si analizeze in comitetul executiv sau poate sa va explice ca asociatia nu va anula aceste penalizari din cauza ca...
In functie de raspuns, reveniti si pe aici.