Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul fond handicap datorat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul fond handicap datorat

Ar putea sa-mi expuna cineva exact cum se calculeaza fondul de handicap datorat?
Eu, conform legii 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap calculez astfel:
nr. sal.(peste 50)*4%*670(sal minim)/2, (rotunjesc in plus sau in minus in functie de zecimale)
Dilema mea ar fi aceasta...cf.ordinului 590/2008 privind aprobarea instructiunilor pentru aplicarea art.78 din legea 448/2006 se ia in calcul numarul mediu de salariati si nu numarul de salariati din luna...(numarul mediu de salariati din fiecare luna determinandu-se ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, inclusiv zilele de repaus saptamanal, zilele de sarbatori legale si alte zile in care, potrivit dispozitiilor legale, nu se lucreaza, impartita la numarul total de zile calendaristice, cu exceptiile prevazute la art.2(2))
Se ia in cacul numarul mediu de salariati.
Adica:
- un angajat cu norma de 4 pe un post cu norma 8 reprezinta 0.5 angajati pe zi
- pentru sambata si dumunica se considera numarul rezultat in ziua anterioara (vineri).
Multumesc...
Va rog am si eu cateva intrebari, la care nu am gasit inca un raspuns clar.
Exista o contradictie intre lege si instructiuni....

1.Nr de salariati (>=50) e cel care stabileste daca se plateste taxa sau nu?
2.Procentul de 4% se aplica la nr.de salariati >=50 sau la nr.mediu, nr.mediu care poate fi <50?
3.Din numarul de salariati se scad persoanele cu contracte de colaborare?
4. In contextul incadrarii in munca, persoana cu handicap reprezinta numai persoana invalida de gradul III sau si celelalte grade? .

Multumesc!
andad, utilizator
1.Nr. mediu de salariati trebuie sa fie mai mare sau egal cu 50.
2.Daca numarul mediu este sub 50 de salariati nu se calculeaza fondul.
3.Am sa-l citez pe nego_777:
''- un angajat cu norma de 4 pe un post cu norma 8 reprezinta 0.5 angajati pe zi''
4.Extras din legea 448/2006 art.2 ''(1) Persoanele cu handicap, in intelesul prezentei legi, sunt acele persoane carora, datorita unor afectiuni fizice, mentale sau senzoriale, le lipsesc abilitatile de a desfasura in mod normal activitati cotidiene, necesitand masuri de protectie in sprijinul recuperarii, integrarii si incluziunii sociale''. Nu conteaza ce grad are handicapul.

Buna ziua
Softul pe care il folosesc pt calcului salariilor imi calculeaza fondul de handicap, desi nr. mediu de salariati e 41.
Nr. efectiv de salariati e 67 (5 cu CIM suspendat, si multi cu 2 ore/zi, 8 ore/luna, 4 ore/zi).
Am citit in Legea 448/2006 informatia cf careia, peste 50 salariati se plateste acest fond (nr. efectiv de salariati,nu nr. mediu), doar ca atunci cand se calculeaza, se ia in calcul nr. mediu de salariati.
Eu pana in prezent eram convinsa de faptul ca, daca nr. mediu > 50 -> se calculeaza fond, altfel nu.
Cum e corect?
Multumesc frumos!