avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie de functionare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie de functionare

Buna ziua, in cazul in care o societate comerciala de tip S.R.L. isi pierde autorizatia de functionare si ulterior acesteia, societatea comerciala se transforma in societate de tip S.A. ..ce trebuie sa faca SC. S.A pt a redobandi autorizatia de functionare? unde trebuie sa apeleze?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 16:06, 11 Martie 2011
Cred ca nu puteati fi mai vag !
Eu, chiar daca incerc, nu cred ca-mi iese o formulare mai vaga !.. :)

Banuiesc ca stiti ca situatiile difera in functie de domeniul de activitate in care activeaza firma.

Mai pe intelesul tuturor:
- Institutiile de Credit (banci, cooperative de credit, etc) - au nevoie de o autorizatie prealabila eliberata de catre Banca Nationala a Romaniei;
- Asiguratorii, Reasiguratorii si Brokerii de Asigurare si Reasigurare - au nevoie de o autorizatie prealabila eliberata de catre Comisia de supraveghere a asigurarilor;
- Societatile de pe piata de capital - au nevoie de o autorizatie prealabila eliberata de catre Consiliul National al Valorilor Mobiliare;
- Societatile care desfasoara activitati de producere, import, export si comercializare a armelor de foc si munitiilor - au nevoie de un aviz prealabil eliberat de catre Inspectoratul General de Politie;
- Societati specializate de Paza si Protectie - au nevoie de un aviz prealabil, si o licenta de functionare eliberate de catre Ispectoratul Judetean de Politie, sau de catre Directia Generala de Politie a municipiului Bucuresti;
- Societatile de Pensii Private - au nevoie de o autorizatie prealabila eliberata de catre Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private.

..si aici sunt doar domeniile in care sunt necesare avize/ autorizatii prealabile.

Cum ar trebui sa ne dam seama in ce domeniu functioneaza firma, ca sa va putem sfatui ? :-/ :O
Ultima modificare: Vineri, 11 Martie 2011
Primoris SRL, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitate asigurari si creditare just.rain just.rain buna ziua, o cerere de infiintare srl a fost respinsa de orc pt ca actul constitutiv continea si cateva coduri caen privitoare la activitatile de ... (vezi toată discuția)
Broker de asigurari ContSters138549 ContSters138549 Buna ziua, Va rog respectuos sa-mi dati cateva lamuriri referitor la posibilitatea infiintarii unei societati de asigurari si conditiile ce trebuiesc ... (vezi toată discuția)
Raportari contabile semestriale iunie 2015 brokeri de asigurare anca.stanciulescu anca.stanciulescu Buna ziua Stie cineva ce formular utilizeaza brokerii de asigurare la intocmnirea Raportarilor contabile semestriale la 30 iunie 2015 ? Pina anul trecut au ... (vezi toată discuția)