Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... alcool la volan calculul retroactiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

alcool la volan calculul retroactiv

Buna ziua, am condus baut 0.6 in aer, 1.30 respectiv 1.05 dupa o ora in sange.
Iata speta: m-au oprit pe la 2 amsuflat etc, m-au dus la sange la 3 prima proba iar cea de-a doua la 4.
M-ar interesa ce trebuie sa declar la pol pt a-mi efectua calculul retroactiv al alcoolemiei, ce si cat am baut ce si cat am mancat in ce interval de timp etc:)
Poti sa declari ce vrei, la cifrele astea, nu te scoate nimeni sub 0.8, la recalculare.;)
avok a scris:

Buna ziua, am condus baut 0.6 in aer, 1.30 respectiv 1.05 dupa o ora in sange.
Iata speta: m-au oprit pe la 2 amsuflat etc, m-au dus la sange la 3 prima proba iar cea de-a doua la 4.
M-ar interesa ce trebuie sa declar la pol pt a-mi efectua calculul retroactiv al alcoolemiei, ce si cat am baut ce si cat am mancat in ce interval de timp etc:)

Dupa parerea mea calculul retroactiv al alcoolemiei este o cheltuiala inutila intrucat la ora 2 ea se afla undeva in jurul valorii de 1,2
nu exista nicio sansa ca la recalculare sa iasa alte valori.Cel mult cu cateva procente mai mici...insa in niciun caz sub 0,8. Cu atat mai mult cu cat probele biologice au fost luate la interval de o ora iar curba era descendenta, deci la ora 2 aveati mult mai mult de 1,30
hornea alina a scris:

nu exista nicio sansa ca la recalculare sa iasa alte valori.Cel mult cu cateva procente mai mici...insa in niciun caz sub 0,8. Cu atat mai mult cu cat probele biologice au fost luate la interval de o ora iar curba era descendenta, deci la ora 2 aveati mult mai mult de 1,30

Curba alcoolemiei in functie de timp are la inceput o alura ascedenta, iar apoi una descedenta. Prin urmare, exista un maxim al alcoolemiei. Este posibil ca acest maxim sa fi fost la ora primei recoltari (ora 3). In aceasta situatie la ora 2 alcoolemia a fost mai mica. Eu am apreciat-o la 1,2. Specialistii de la IML pot s-o calculeze.
Va multumesc. Sunteti foarte frumoasa in avatar