Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general custodie produs finit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

custodie produs finit

In anul 2009 am avut in custodie o cantitate de grau din care o parte am vandut iar o parte a "disparut". La controlul fiscal din 2010 ni s-a cerut confirmarea stocului de grau , confirmare ce n-am reusit sa o obtinem deoarece firma cu care am facut contractul de custodie a intrat in faliment iar administratorii sunt greu de gasit. Ca urmare s-au calculat diferente la impozitul pe profit, tva, majorari. Intrebarea mea este ce inregistrari contabile se fac?
- 711=354- scaderea graului din gestiune
- 1174=441- dif impozit profit 2009
- 6581=4481- majorari intarziere
- 1174=4424- dif tva ( am avut tva de recuperat fara cerere de rambursare , suma retinandu-se din decontul lunii urmatoare)
Multumesc anticipat!

Daca nu s-a luat in calcul pierderea, deoarece nu ati avut documente justificative, fiind considerata o cheltuiala nedeductibila a anului 2009, pierderea cantitatii de grau o veti scadea ca atare .
In primul rand o veti trece pe cheltuiala anului 2009, considerata nedeductibila la calculul impozitului pe profit :
117 (analitic distinct) = 354 (analitic distinct, grau custodie la S.C. X)
Si valoarea TVA aferenta, considerata ca la o vanzare, colectata:
117 (acelasi analitic ca si mai sus) = 4427 - daca a fost luata in considerare la recalcularea impozitului pe profit aferent 2009, altfel 635 analitic distinct.
117 (acelasi analitic ca si mai sus) = 441 (cu impozitul stabilit suplimentar)
Majorarile de intarziere, depinde cum au fost prinse de organul de control. S-au considerat separat si pentru 2009 si s-au luat in calcul pentru impozitul pe profit aferent 2009 : 117 = 448 cu partea aferenta 2009 si 6581=448 pentru 2010 sau numai in corespondenta cu 6581.

De obicei, societatile agricole, nu dispun de aparate de masura necesare determinarii cantitatii utile a cerealelor, de aceea cantitatile inregistrate in 345 sunt cantitati fizice si nu utile.
Pe viitor cand lasati marfa in custodie si ma refer la cereale, efectuati analize pentru determinarea impuritatilor (corpuri straine), umiditatii si masa hectolitrica a intregii cantitati, atat in momentul cand acestea sunt lasate in custodie, cat si la fiecare vanzare(ridicare) a produselor.
Pe timpul depozitarii, indicatorii mai sus mentionati se pot modifica, in special umiditatea si masa hectolitrica.

Cornelia Tulpan, Contabil
Multumesc pentru raspuns. As vrea totusi sa revin asupra operatiunii 117=354. Cheltuielile cu productia neterminata le-am inregistrat asa:
conturi de cheltuieli=401 s.a.-100000
331=711-100000 cost productie
121=conturi cheltuieli-100000
711=121-100000
711=331 -100000 la recoltat
345=711-100000 intrare produs finit in magazie
711=345- 50000 scadere gestiune prin vanzare
354=345- 50000 graul din custodie. Daca as fi vandut as fi facut:711=354 si 411=701.
Acum, imi dau seama ca fiind o lipsa in gestiune , cheltuiala este nedeductibila.Initial am gandit ca platind impozit pe un profit inexistent nu era necesara inca o pedeapsa si cu cheltuiala.Oricum ei sunt in proces, poate reusesc sa recupereze ceva.
Multumesc.