Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... care este diferenta dintre impacare si renuntare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

care este diferenta dintre impacare si renuntare

intr-un proces de divort, care este diferenta dintre renuntare si impacare
Nu prea e vreo diferenta.Fiindca daca va impacati implicit renuntati si la continuarea procesului.
Efectul este acelasi, de incetare a procesului, numai ca la impacare e vorba de acordul partilor, fara a putea fi obligat reclamantul la cheltuieli de judecata, cum este in cazul renuntarii, care este un act unilateral.
Renuntarea la judecata cererii poate fi formulata de catre reclamant, la cererea acestuia, fara a fi necesara prezenta si acordul paratului, desigur asta in ipoteza in care in cauza nu este formulata si o cerere reconventionala de catre parat, pentru ca in acest caz reclamantul poate renunta la judecata dar paratul -reclamant poate sa nu doreasca sa renunte la judecata si instanta va proceda la continuarea judecatii pe cererea reconventionala.
Impacarea partilor prespune prezenta ambelor parti care declara ca s-au impacat si actiunea se va stinge prin impacarea partilor.
~ Conținut șters la cerere ~