Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiuni SC.peco SA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiuni SC.peco SA

Mama prietenului meu a mostenit de la tatal sau 90 de actiuni la fosta Sc.PECO.SA. Batrinul a decedat in 1996 dar mostenirea au dezbatut-o in 2008,datorita titlului de proprietate care atunci a venit. Problema este ca nu gasim nicaieri aceste actiuni! Adica undeva sa le vindem sau macar sa aflam cit mai valoreaza!! Rog frumos pe Dvs daca se poate sa ma lamuriti! Actiunile au fost cumparate de batran in 1991. Niciodata nu s-au incasat dividente! Ce-au devenit? Se mai vind pe undeva?? si daca DA unde ar trebui sa mearga??? Va multumesc tare mult!!!
stimata doamna,
in cazul in care tatal prietenului dvs a detinut actiuni la SC PECO SA, acestea au fost convertite in actiuni la sc SNP PETROM SA.Rata de conversie a diferit de la o sucursala PECO la alta.Cu alte cuvinte, respectivele actiuni nu s-au pierdut, ele aflandu-se in evidenta stricta a Depozitarului Central.
Solutia care exista in cazul dvs este sa va adresati in scris depozitarului central care va prezenta cate actiuni detin urmasii in prezent.Valoarea lor este simpla de calculat, dat fiind faptul ca de ceva timp, SC SNP PETROM se tranzactioneaza pe bursa de valori bucuresti(BVB) sub simbolul SNP.Valoarea actiunilor difera zilnic, in functie de pretul de cotare la bursa a respectivelor actiuni.
Detalii contact DEPOZITARUL CENTRAL S.A.: Sediul Central Str. Fagaras, Nr. 25, Sector 1, cod 010897. Bucuresti
www.depozitarulcentral.ro/home/.../contact.aspx -

succes
av zagrean-specialist piete de capital
Gabriel Zagrean, Avocat