Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru alcool la volan

ma aflam singur in auto (Logan),transportam multe recipiente (2 bidoane PvC de 30 litri,5 borcane de sticla,etc. am precizat acestea ca sa rezulte ca aveam o viteza f. mica),am fost oprit pt. neacordare de prioritate (este agravant)dar nu cred ca a fost, mi s-a comunicat prin statie,am cerut proba video,mi-a cerut actele,le-am inmanat,s-a dus la auto al Pol. , dupa cca 2-3 min s-a intors,m-a intrebat daca am servit ceva,am spus ca putin, s-a dus dupa etilotest,am suflat de 3 ori pana a fost satisfacut,nu am vazut rezultatul(nu aveam ochelarii),s-a deplasat pe contrasens (bulevard cu 6 benzi)si a oprit un auto(deci nu era trafic). a stat de vorba la geam, soferul nu a coborat, mi-a dispus sa parchez in locul auto al Pol,a vazut recipientele pe care le-am reasezat,am plecat la Spital. Ora etilotest este 17.02 ora orpirii specificata 17.00 este nereala (am contestat-o),eu am plecat la 16.50 (specificata si de Pol in PV)si am parcurs max. 300 m. Urgente la spital, asteptare,panica pe agent,intrat,salonul ultra aglomerat,insotitori cu bagaje , intrebat de un medic cantitatea bauturii,greutatea,mancare, fara nicio alta discutie,precizare sau testare,proba I recoltata de alt medic,dupa proba am iesit in 3 secunde,intrebat agent unde este proba,R: a ramas la spital, am intrebat daca este in siguranta,daca nu poate fi incurcata cu a altcuiva,si am exprimat mai multe temeri aspra sigurantei probei, aflandu-ne inca in curtea spitalului.Eu daca eram agent ma intorceam cu suspectul si puneam lucrurile la punct.Nimeni nu mi-a aratat proba,sigilarea,etc.La Pol am intrebat cand se comunica rezultatul la proba, am aflat ca mai trebuie si a doua proba,ne-am intors,am asteptat cca 10 min,am dat-o in 30 sec,nimeni nu mi-a spus nimic despre proceduri desi avusesem temerile specificate,am iesit din salon, am fost chemat dupa 3 min sa mi se arate un snur de plastic care sigila o cutiuta. Am intrebat ce se afla in cutie pt ca eu nu am vazut ce contine, am semnat documentele,am intrebat ce scrie,R: ca ati dat 2 probe,si de fata cu mine agentul a dictat si medicul a scris:Deci este ora 18.25 deci prima la 17.25. Atunci s-a scris, dupa ce cutia era sigilata.Stiu ca exista posibilitatea ca pe probe sa fie alte ore, sunt f. bine documentat (OM 376,si ff. multe altele).La Pol a scris PV, probabil ca atunci a scris (socotit) 17.00 in PV (sa fie sub 30 min).Fizic nu se puteau derula atatea proceduri intre 17.00 si 17.02 si voi solicta recalcularea mai ales ca la ora 16.55 (pe bordul masinii)agentul plecase cu actele pt. verificare .Am depus memoriu la Procuratura in care am specificat f. amanuntit totul,am solicitat verificarea inregistrarii (???)camerei video din salon ca dovada ca nu am facut examen clinic. Cred ca voi solicita (insa nu cred ca este relevant )si expertiza Declaratiei olografe data dupa a doua proba ,daca fara ochelari si 1.3 respectiv 1,15 ,scrisul este al unei persoane in stare de ebrietate.(in bul. de exam.clinica scrie pierderea echilibrului la intoarcere brusca, este in stare de ebrietate).Precizez ca au trecut peste 6 luni si nu am fost chemat nicaieri pt. audieri. In memoriul depus la Proc. am specificat exact ce am mancat,baut,intervale orare ( 12-12.30 =750 ml vin rosu, 12.30-13.00 masa, 16.45-16.50 -200 ml whisky date absolut reale) Problema este ca nu am martori,am baut acasa,auto trebuia sa-l conduca sotia dar dupa ce am incarcat auto(erau recipiente cu muraturi) am intrat in camera si sotia dormea,transpirata si am luat idioata decizie.
Personal sunt convins ca am fost oprit de pol. datorita vitezei mici de deplasare.
Cred ca la momentul real (16.52-16.53) al opririi nu aveam mai mult de 0.5 in sange.
Cred ca valoarea de 0,69 aer a fost influentata de cele 3 runde de suflare (stiti cumva daca este tehnic posibil etilotest DRAGER)
In PV al pol. nu stiu exact ce scrie pt. ca mi-a spicuit doar ceea ce am declarat (dupa dictare), am aflat ulterior de la pol. de existenta martorilor (2 martori???)
Rugamintea mea este transmiterea unor pareri asupra sanselor de NUP si daca procedurilor pol.sau de achitare in instanta( dispunerea conducerii dupa valoarea 0,69 ,transportul inuman ,martori,necitire documente,insusirea agentului sub semnatura a bul. clinic fara sa fie efectuat,neprezentarea procedurilor,neluarea unor masuri ferme la temerile referitoare la siguranta probelor, stabilirea in fata mea a orelor prelevarii dupa proba 2,etc).
PV. Buletin recoltare care include si bul. clinic nu sunt lovita de nulitate (ord.2/2001) daca sunt mentiuni false?
Nerespectarea demnitatii (constitutie) - 110 Km/h,sirena,lumini,portavoce(pol. nu se afla in misiune- situatii speciale de urgenta conf ord195, Cod Rutier ,etc (eu sunt hipertensiv cu risc major, tratament),tratament inuman sau degradant, dreptul la integritate fizica si psihica(impunere a scrie fara ochelari -la +1,75 efectiv nu vezi ce scrii)
Cine a prezentat un pericol mai mare pt valorile aparate de lege : eu sau pol ?
Daca loveam o masina sau un copil cand am condus in marsarier si am efectuat parcare laterala intre alte auto?Daca eram o victima a unui accident (sunt multe cazuri) in cele 4 trasee parcurse cu 100 km/h ?

Am specificat in postarea anterioara"suspect "referitor la intelesul CPP,CP.la momentele cercetarii, acum port denumirea de infractor
Cu stima si nu va faceti griji, sunt constient de prostia facuta
Daca un specialist doreste pe adresa de mail documentele depuse la IML ,Pol. ,Proc. le trimit dar sa-mi spuneti daca am acest drept legal intrucat contin nume , etc ,posta electronica putand fi usor supravegheata. Chiar ma intreb daca acum , cand scriu, nu sunt cumva online cu baietii ....
somon, utilizator
Poate va ajuta cu ceva ...
Se considera ca dincolo de 0,50 grame pe litru pot aparea anomalii de comportament. Betia corespunde unor valori de la 1 la 2 grame; dincolo de 3 grame, poate surveni o coma. Totusi, valorile alcoolemiei variaza in functie de mai multi factori: gradul alcoolic, cantitatea ingerata in raport cu varsta si cu greutatea corporala a subiectului, momentul ingestiei (pe nemancate sau in cursul unei mese) si natura alimentelor ingerate in acelasi timp cu alcoolul, sexul si starea de sanatate a subiectului.
Legislatia defineste o valoare a alcoolemiei de la care plecand conducerea vehiculelor este interzisa. Aceasta valoare variaza dupa tara de la 0,20 la 0,80 grame la litru. In medie, 3 pahare de vin rosu sau 2 pahare de bautura mai alcoolizata sunt suficiente pentru a creste nivelul alcoolemiei dincolo de 0,50 grame la litru.

Note juridice:

Art. 38 din OUG 195/2002 - Conducătorii vehiculelor, cu excepţia celor trase sau împinse cu mâna, instructorii auto atestaţi să efectueze instruirea practică a persoanelor pentru obţinerea permisului de conducere, precum şi examinatorul autorităţii competente, în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, sunt obligaţi să se supună testării aerului expirat şi/sau recoltării probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de produse sau substanţe stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, la solicitarea poliţistului rutier.

Art. 78. din OUG 195/2002 - (1) Conducătorului de autovehicul sau tramvai, instructorului auto atestat care se află în procesul de instruire practică a unei persoane pentru obţinerea permisului de conducere, precum şi examinatorului autorităţii competente în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere sau pentru oricare dintre categoriile ori subcategoriile acestuia, implicaţi într-un accident de circulaţie, le este interzis consumul de alcool sau de substanţe ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora după producerea evenimentului şi până la testarea concentraţiei alcoolului în aerul expirat sau recoltarea probelor biologice.

Art. 87. din OUG 195/2002 - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani. (2) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se sancţionează şi persoana care conduce un autovehicul sau un tramvai şi care se află sub influenţa unor substanţe ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora. (3) Substanţele sau produsele stupefiante, precum şi medicamentele cu efecte similare acestora se stabilesc de către Ministerul Sănătăţii Publice, iar lista acestora se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I. (4) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) sau (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unei persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoare de la 2 la 7 ani. (5) Refuzul, împotrivirea ori sustragerea conducătorului unui autovehicul sau al unui tramvai ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune recoltării probelor biologice sau testării aerului expirat, în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei de produse sau substanţe stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.

Art. 88. din OUG 195/2002 - (1) Recoltarea probelor biologice se face în instituţii medicale autorizate sau în instituţii medico-legale şi se efectuează numai în prezenţa unui reprezentant al poliţiei rutiere. (2) Stabilirea concentraţiei de alcool sau a prezenţei în organism de substanţe ori produse stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora se face în instituţiile medico-legale autorizate, în conformitate cu normele metodologice elaborate de Ministerul Sănătăţii Publice. (3) Stabilirea prezenţei alcoolului în aerul expirat sau testarea preliminară a prezenţei în organism a substanţelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora se face de către poliţia rutieră, cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate. (4) Stabilirea concentraţiei de alcool în aerul expirat se face de către poliţia rutieră, cu ajutorul unui mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic. (5) Persoana care conduce un autovehicul sau tramvai, testată de poliţistul rutier cu un mijloc tehnic certificat şi depistată ca având o concentraţie de până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, poate solicita acestuia să i se recolteze probe biologice de către instituţiile medicale prevăzute la alin. (1), în vederea stabilirii îmbibaţiei de alcool în sânge. (6) Persoana care conduce un autovehicul sau tramvai, testată cu un mijloc tehnic certificat ca având o concentraţie de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, este obligată să se supună recoltării probelor biologice sau testării cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic. (7) Conducătorilor de autovehicule sau tramvaie, testaţi în trafic cu un mijloc tehnic certificat, care indică prezenţa, în produsele biologice, a unor substanţe sau produse stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, li se recoltează obligatoriu probe biologice.

Art. 90. din OUG 195/2002 - (1) Fapta conducătorului de vehicul sau a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, ori a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a consuma alcool, produse ori substanţe stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora, după producerea unui accident de circulaţie care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, până la recoltarea probelor biologice ori până la testarea cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic sau până la stabilirea cu un mijloc tehnic certificat a prezenţei acestora în aerul expirat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Art.102 punctul 37 alin 3 din OUG 1952002 Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte: a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;

Art. 117. din OUG 195/2002 - (1) Imobilizarea unui vehicul se dispune de către poliţistul rutier în cazul săvârşirii de către conducătorul acestuia a uneia dintre următoarele fapte: [...] f) se află sub influenţa băuturilor alcoolice, a produselor sau substanţelor stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, iar conducerea vehiculului nu poate fi asigurată de o altă persoană;
Succes!
Poate ar fi fost mai bine sa prezentati faptele asa cum s-au ptrecut in ordine cronologica si am fi inteles mai bine evenimentul. Termenul de suspect nu mi se pare folosit corect in sensul ca persoana care a fost testata nu se afla la volan sau a fost numai banuita ca ar fi condus? Puteti sa fiti un pic mai explicit?