Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Expertiza psihiatrica pt intocmirea actelor de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Expertiza psihiatrica pt intocmirea actelor de mostenire pt o persoana nedeplasabila

In cazul in care o persoana este in imposibilitate de a se deplasa si are de intocmit niste acte iar notarul i-a cerut confirmare ca este in deplinatatea facultatilor mintale,ce este de facut?la ce usi trebuie batut?
Si cum a tras el concluzia ca o persoana in imposibilitate de a se deplasa ar fi musai in "ne"deplinatatea facultatilor?
E adevarat ca notarul poate refuza intocmirea unui act daca are ceva dubii, dar ... daca notarul s-ar fi deplasat sa vada, atunci mi-ar fi pierit mie dubiul ca ar fi vorba despre...lene.
Expertiza se face la IML.
romascanu, moderator