Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Kid cont - de acumulare deschis pe numele minorului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Kid cont - de acumulare deschis pe numele minorului poate fi considerat pensie de intretzinere lunara ?

In sentinta definitiva si irevocabila de acum 4 ani, mama copilului este obligata la plata pensiei de intretinere lunara.
Pana in prezent ea nu a trimis nici un leu copilului.
Ea a deschis un kid cont de acumulare pe numele minorului unde doar ea este trecuta in contract eu, ca tata, neavand posibilitatea de a verifica corectitudinea si plata la zi al obligatiilor ei fata de copil.
Conform contractului, copilul are acces la bani doar la amplinirea varstei de 18 ani.
Oare asta nu este rea credinta din partea mamei?
Fara sa fiu eu specialist pe problema asta,dar prin deductie logica pensia de intretinere se acorda pentru intretinerea lunara a copilului si pt.nevoi imediate nu la varsta de 18 ani.
Instanta a hotarat plata LUNARA "pana la majorat" (si nu ...la majorat) a obligatiei de intretinere in cuantumul aratat in hotarare.

Deschiderea unui cont la dispozitia ei (o mai exista si maine!?), dar la care dvs. nu aveti acces pentru a retrage LUNAR suma hotarata de instanta, nu reprezinta o executare (plata) a obligatiei de intretinere in modalitatea hotarata de instanta.

Obiectul obligatiei de intretinere il formeaza mijloacele necesare traiului (alimente, locuinta, imbracaminte, medicamente, nevoi spirituale), mijloacele necesare pentru cresterea, educarea, invatatura si pregatirea profesionala a copilului.

Pe scurt, copilul trebuie sa ia cina ...asta seara si nu doar la balul de la majorat.
romascanu, moderator
Va multumesc mult
Eu am catalogat faptul ca rea credinta din partea mamei.
O seara placuta