avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributii pentru pensie calculate din premii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributii pentru pensie calculate din premii

Va rog sa imi spuneti daca din premiile ce se acordau din 2% si 10% (parca din fondul de salarii sau economii din acest fond?) s-a retinut contributie pentru pensii? Casa de pensii zice ca nu s-a retinut.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:46, 9 Aprilie 2011
Numai angajatorul dvs. stie daca s-a retinut CAS.

Potrivit mentiunii de la pct. VI al anexei 15 a HG nr. 257/2011, premiile nu sunt avute in vedere la determinarea punctajului mediu anual (si nu au fost avute in vedere nici potrivit legislatiei anterioare).
Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
...........................................

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii Liuba Alexandru Liuba Alexandru Buna ziua!Spuneti-mi va rog daca acordul global retinut lunar si apoi acordat la sfarsitul anului in functie de realizarile de plan in perioadele anterioare ... (vezi toată discuția)
Salariul brut intre 1990 si 2001 ? aecobob aecobob Buna seara In perioada 1990-2001 in buletinul de calcul este trecut salariul tarifar din cartea de munca.Daca in acea perioada am lucrat sambata si ... (vezi toată discuția)
Venituri cu contributie cas ngogu ngogu Daca cineva are bunavointa sa ma lamureasca daca in perioada 1968-1971, sporurile de santier si premiile au intrat ca venituri contributive la CAS, si sunt ... (vezi toată discuția)