Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschidere firma

buna seara,
ma numesc manea nicolae si am si eu urmatoarea intrebare:
o persoana isi poate face o firma ca sa poata activa ca taximetrist (transportator) particular(un srl cu domeniul de activitate transport persoane, sau ceva asemanator), cu casa de marcat si tot ce trebuie?
daca da unde trebuie sa se adreseze si ce conditii ar trebui sa indeplineasca?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Puteti sa va infiintati un SRL cu obiect de activitate cu codul CAEN 4932 - Transporturi cu taxiuri ; Detalii infiintare aici:[ link extern ]
Actele se pot intocmi la notar, avocat, firme de consultanta sau in cadrul birourilor de asistenta juridica de la registrul comertului, ulterior urmand a se inregistra in registrul comertului. In prealabil ar trebui sa va interesati la primarie de modul de acordare al licentelor pe taxi ca in unele localitati aceasta constituie o problema.