Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE CUMPARARE INTRE SOTI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE CUMPARARE INTRE SOTI

Parintii mei vor sa faca contract de vanzare-cumparare intre ei, adica tata vinde mamei, iar mama tatei toate bunurile dobandite in timpul casatoriei.
Se poate acest lucru?
Poate fi atacat acest act in instanta?
Eu si fratele meu mai avem dreptul la mostenire in cazul decesului unuia dintre ei?
nu se poate.
vanzarea intre soti este interzisa.
Nu se pot incheia acte de vanzare cumparare intre soti, legea nu permite acest lucru. Din TOATE bunurile dobandite in timpul casatoriei fiecare dintre soti detine 50%.
budflorin a scris:

Parintii mei vor sa faca contract de vanzare-cumparare intre ei, adica tata vinde mamei, iar mama tatei toate bunurile dobandite in timpul casatoriei.

lasand la o parte ca vanzarea intre soti e interzisa... daca sotii au cumparat impreuna o locuinta, practic, fiecare din soti are jumatate din casa, sotul vinde sotiei ce are, respectiv jumatate din casa, iar sotia vinde sotului jumatatea ei de casa, in final... fiecare are jumatate din casa.. oare ce ati vrut sa spuneti?

daca ziceti la ce rezultat vor sa ajunga, poate va putem ajuta cu un sfat..
@gi_jane, buna observatie :))
Ar fi un schimb de...jumatati ...
@bud florin, aveti dreptul de a va mosteni parintii :)