Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma in insolventa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma in insolventa

Buna ziua, as vrea sa stiu daca o firma se afla in isolventa si este preluata de un avocat, in urma unui ordin judecatoresc, ce atributii mai are vechiul administrator al firmei?
Nu avocatul va preia firma... ci un lichidator judiciar sau administrator judiciar in functie de faza in care se afla societatea dvs. in cadrul procedurii de insolventa!

Pentru aceleasi considerente atributiile dvs. sunt sau nu limitate in functie de faza procedurala a dosarului de insolventa!
INASEL ALIN - Cabinet de Avocat, Avocat
Lichidatorul va avea datoria sa stinga datoriile pe baza activelor pe care la are societatea.

Daca societatea nu mai are active la data inceperii procedurii de lichidare lichidarea poate fi efectuata si de catre o societate de contabilitate.
Firma nu mai are activitate si este in faliment din 2006, in toamna anului trecut firma a fost preluata de un administrator judiciar( nu avocat intr-adevar_, insa la finante nu a fost declarat nimic, aparand tot vechiul administrator. Ce trebuie sa faca in acest caz vechiul administrator?
in aceasta situatie vechiul administrator nu poate face nimic altceva decat sa le aduca la cunostinta celor de la finante ca s-a deschis procedura insolventei si ca societatea este actualmente administrata de administratorul judiciar y!