Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rate neplatite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rate neplatite

Buna.As avea si eu o intrebare legata de neplata a mai multor rate bancare cum ar fi 3 carduri credit si un overdraft.In momentul in care am solicitat toate acestea aveam un venit care imi permitea sa suport toate acestea dar in momentul de fata salarul meu sa injumatatit iar ratele la banca nu le-am platit de 6 luni.Ce se poate intampla?Este adevarat ca daca dupa cativa ani banca nu ma localizeaza datorile la ei imi vor fi anulate?
in conditiile legale c/valoarea creditului/ratelor poate fi prescris dar, banca poate solicita ajutorul unei firme de recuperare, are propriul serviciu de recuperare, poate institui masura sechestrului asigurator, validarea unei popriri... masuri pentru recuperarea creditului sint destule, nu numai cele aratate mai sus
Curtea Constitutionale spun ca executarea silita nu poate fi privita numai din perspectiva creditorului, ci si din perspectiva datornicului, caruia "trebuie sa-i fie asigurate garantiile ce caracterizeaza dreptul la un proces echitabil, prin inlaturarea oricaror posibilitati de abuz" Este de acum un ani, si in proiect o legea pentru procedura de insolventa a persoanei fizice adoptat tacit de Senatul romaniei. www.avocatnet.ro/content/art...
S-a discutat de mai multe ori la parlament despre conditiile de plata de datornici de buna credinta cu acest scop.
Alvaro Liniers, Avocat
Buna ziua, am un credit de 11000 chf pe 10 ani, pana sa vina criza am platit mereu la timp, dupa aceea am facut vreo 2 restructurari numai sa nu am probleme... iar acum am ramas in urma cu rata de vreo 5-6 luni. Am sunat azi la banca respectiva dak mi se poate face inca o restructurare si mi s-a spus k din cauza numarului mare de zile de intarziere, dosarul a fost trimis mai departe la un executor judecatoresc .... am un salariu de 1400 lei plus 300 lei bani de kirie... nu am nimic pe numele meu... Creditul este de nevoi personale fara giranti si fara ipoteca... As dori sa stiu ce ar putea sa mi se intample.
Multumesc Anticipat!