Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comodat pt un teren arendat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comodat pt un teren arendat

Buna ziua. Am in folosinta printr-un contract de arendare un teren agricol. Pot transmite dreptul de folosinta ctre un tert printr-un contract de comodat sau o lata forma asemanatoare? Prin Legea Arendarii 16/1994 subarendarea este interzisa explicit insa alte forme de instrainare a dreptului de folosinta nu sunt precizate. Va multumesc.
Din punctul meu de vedere, NU. In afara faptului ca legea interzice subarendarea, ea mai stabileste cine ar mai putea fi pe post de "arendas".
La Art. 21 ind. 1. - Cu acordul scris al arendatorului, arendasul poate sa cesioneze contractul de arendare sotului, coparticipant la exploatarea bunurilor agricole, sau descendentilor sai care au implinit varsta majoratului.
Iar in situatia Art. 25 ind. 1. - (1) Contractul de arendare poate continua in cazul decesului arendatorului sau al arendasului. Pentru aceasta, mostenitorii majori ai arendasului sau, dupa caz, mostenitorii proprietarului trebuie sa comunice in scris intentiile lor si sa obtina acordul scris al celeilalte parti, in termen de 30 de zile de la data decesului.
Cu alte cuvinte, chiar daca legea nu specifica in mod expres ca nu aveti voie sa incheiati un contract de comodat sau orice altceva, va explica clar ce variante mai aveti la indemana fata de participantii la contractul initial.

ContSters202274, utilizator
Va multumesc pt. raspuns. In cazul de fatza arendas este un SRL iar comodatarul tot un SRL.
Da, chiar si asa. Dar intrucat orice modificare care se aduce la contractul de arendare trebuie adusa la cunostiinta consiliului local, puteti intreba si acolo despre asa ceva.