avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumulul pensiei cu salariul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumulul pensiei cu salariul

Am pensie 1000 lei si am mai lucrat ca asistenta la centrul de sange(la stat). As dori sa-mi spuneti daca dupa noul cod al muncii mai am dreptul sa lucrez in continuare ca asistenta la stat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:32, 1 Mai 2011
Noile modificari din Codul Muncii nu aduc nimic nou in ceea ce priveste incetarea de drept a CIM existent, la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare.Ca si pana acum, in acest caz se poate continua activitatea ,dar se va incheia un nou CIM.
Incetarea de drept a CIM existent, in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare se va face la comunicarea deciziei de pensie. Activitatea se continua in baza unui nou CIM.
In cazul d-voastra ,aveti deja un CIM incheiat deci puteti lucra in continuare.
Ultima modificare: Duminică, 1 Mai 2011
ContSters203305, utilizator
teodora_2011 a scris:

Noile modificari din Codul Muncii nu aduc nimic nou in ceea ce priveste incetarea de drept a CIM existent, la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare.Ca si pana acum, in acest caz se poate continua activitatea ,dar se va incheia un nou CIM.
Incetarea de drept a CIM existent, in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare se va face la comunicarea deciziei de pensie. Activitatea se continua in baza unui nou CIM.
In cazul d-voastra ,aveti deja un CIM incheiat deci puteti lucra in continuare.


Chiar asa ? ... art.56 lit.d C.mun. a suferit modificari, astfel incat acesta are un nou continut : d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; ...

Nu Codul Muncii reglementeaza cumul pensiei cu salariul .. pentru pensionarii angajati in sectorul bugetar, Legea nr.329/2009 prevede ca se poate cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat - art.17 si urm.
Pentru 2011, salariul mediu brut pe economie este de 2022 lei.
In speta, puteti cumula pensia cu salariul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie salariu mmarianne mmarianne Buna ziua, As dori sa stiu daca o persoana care si-a depus dosarul pentru pensie limita de varsta cu reducerea varstei standard de oensionare ( a lucrat in ... (vezi toată discuția)
Ce "economie" face o institutie daca angajeaza un pensionar ? sch sch 1.De ce plati ar fi scutita o institutie-nebugetara- daca ar reinnoi contractul de munca unei persoane care indeplineste conditiile de iesire la pensie? ... (vezi toată discuția)
Cumul salariu pensie noneyro noneyro Se poate continua CIM dupa virsta de pensionare, cumulind salariul cu pensia, deci fara incetarea CIM ? (vezi toată discuția)