Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Au voie sã mã amendeze dacã fac blitzuri pe ºosea?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Au voie sã mã amendeze dacã fac blitzuri pe ºosea?

dacă avertizez ceilalți șoferi,că e radar de exemplu?
că de fiecare dată fac chestia asta, și imi prinde bine şi mie cănd mă avertizează ceilalţi
Dupa cum bine se stie soferii de camioane , utilitare , chiar si multi cu autoturisme dispun de statii emisie-receptie. 90% aceste statii sunt folosite pentru a se informa despre existenta pe sosele a echipajelor de politie , radare, RAR etc. Pentru ei nu exista lege care sa interzica anuntarea echipajelor de politie. Parerea mea este ca nu au baza legala pentru a te amenda ptr folosirea "blitzurilor". Poti justifica ca ai salutat un prieten.:)
Cred ca poate fi incadrata la (citez din OUG 195 din 2002):

ART. 108
(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
a) 2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
1. folosirea incorecta a luminilor de drum la intalnirea cu un autovehicul care circula din sens opus;
9. folosirea incorecta a luminilor de drum fata de autovehiculul care circula in fata sa, in aceeasi directie de mers.

Ar putea sustine ca l-ai deranjat pe soferul ce circula in fata ta ori pe cel din sensul opus.
in UE exista oare reglementari care sa interzica aceste flashuri?

da, exista. de exemplu, in italia, un amic a fost oprit fiindca tot dadea flashuri si l-au avertizat ca daca nu se se lasa ii suspenda carnetul.

in plus mai sunt si inutile fiindca este semnalizat unde se pune politia.

gunnar, utilizator
gunnar a scris:

in UE exista oare reglementari care sa interzica aceste flashuri?

da, exista. de exemplu, in italia, un amic a fost oprit fiindca tot dadea flashuri si l-au avertizat ca daca nu se se lasa ii suspenda carnetul.

in plus mai sunt si inutile fiindca este semnalizat unde se pune politia.

In tarile civilizate asa este, insa nu este si cazul nostru.
Radu Lupascu, Practician in insolventa
Da. te poate amenda.
Folosirea necorespunzatoare a luminilor de intalnire.