Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Domeniu .ro sa-l achizitionez ca pers. fizica sau ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Domeniu .ro sa-l achizitionez ca pers. fizica sau juridica

Buna seara doresc sa inregistrez un domeniu web, insa nu stiu care e diferenta daca i-l cumpar pe pers. fizica sau juridica. Si numele domeniului sa coincida cu numele firmei sau diferit ? Cum ma sfatuiti sa fac? avand in vedere ca pe acest domeniu vreau sa promovez serviciile de pe firma, a si poate sa si vand/ inchiriez spatiile publicitare de pe site.
ContSters205308, utilizator
Buna seara,

Dupa cum stiu eu, e o diferenta intre domeniu si serviciile de gazduire. Domeniul de care ziceti dumneavoastra este un nume rezervat, o adresa rezervata (ex.: www.afacereamea.ro, www.nume_pe_care_il_doriti.ro). Gazduirea se poate face ori de dumneavoastra pe un calculator dedicat, ori cu servicii de gazduire. In legatura cu ce doriti sa faceti cu site-ul, cititi termenii si conditiile de la serviciul respectiv si contacta-tii pentru eventuale nelamuriri si intrebari,

Adi
Puteti tine cont de urmatoarele :
1. RoTLD protejeaza mai nou de dezvaluire doar datele detinatorilor persoane fizice. Prin urmare, daca detineti domeniul ca persoana juridica, e mai usor de aflat cine detine domeniul.
2. Odata ce l-ati inregistrat, titularul domeniului nu poate fi schimbat decat cu plata unei noi taxe de inregistrare. Adica nu puteti schimba titularul gratis.
3. Inregistrarea unui domeniu, la fel ca si numele firmei, sunt secundare fata de marcile inregistrate. Daca cineva a inregistrat "albisor" la OSIM, are prioritate fata de SC ALBISOR SRL care a inregistrat www.albisor.ro.
4. Desi multa lumea viseaza asta, e putin probabil sa reusiti si sa prezentati niste servicii ale firmei, si sa castigati bani din spatiu publicitar.