Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

De unde se procura registru de evidenta a zilierilor? Se poate face unul de catre angajator? Cum se transmite la ITM acest registru?
Multumesc.
Conform art. 6 din Ordinul MMFPS nr. 1439/2011 - aprobarea Normelor metodologice de aplicare a legii zilierilor, registrul se tipareste de Imprimeria Nationala si se procura de la Inspectia Muncii, la cerere si contra cost.
Art 7 (2) din legea 52/2011, prevede ca se va depune lunar, pana la data de 5 a fiecarei luni, catre inspectoratul teritorial de munca unde isi are sediul beneficiarul, un extras al Registrului de evidenta a zilierilor.