Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Angajati Intreprindere Individuala ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Angajati Intreprindere Individuala ?

Buna seara,

Imi cer scuze, in primul rand pentru subiectele pe care le`am postat si am deranjat pe doamna Cristea Marina, subiecte care nu ar trebui sa o deranjeze. De aceea exista acest forum, unde se pot pune orice intrebari de natura legislativa, juridica, etc. De aceea domana Cristea Marina este inregistrata aici, pentru a acorda indrumari (daca doreste), la fel si ceilalti utilizatori.
Faptul ca si eu incerc sa ajut pe cineva, este un lucru bun. Am auzit pareri si pareri despre angajatii Intreprinderii individuale.
O persoana care detine o I.I., cu obiect de activitate Activitati de peisagistica, poate angaja PERSONAL CALIFICAT? sau DOAR personal NECALIFICAT ?
Art. 24 /OUG. 44/2008 nu prevede lucrul asta, ci doar "Art. 24. - Pentru organizarea şi exploatarea întreprinderii sale, întreprinzătorul persoană fizică, în calitate de angajator persoană fizică, poate angaja terţe persoane cu contract individual de muncă, înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă, potrivit legii, şi poate colabora cu alte PFA, cu alţi întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni. "
Daca stiti altceva decat stiu eu, va rog sa imi spuneti, si in baza carei legi, sau ce reglementeaza faptul ca o I.I. NU poate angaja personal calificat.

Va multumesc, si sper ca nu am mai deranjat pe nimeni cu intrebarea mea.
Poate sa angajeze persoane calificate sau necalificate. Nu scrie nicaieri in vreo lege ca ar avea dreptul sa angajeze doar necalificati...iar unde legea nu distinge nici interpretul nu trebuie sa o faca.
Ok, dar m`am orientat bine, spre Art. 24 / OUG. 44/2008, nu ? Este singurul loc unde am gasit informatii despre aceast lucru.

Va multumesc.
Va asigur ca puteti sa angajati si persoane calificate. SUCCES!
Multumesc frumos.