Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident scoala de soferi
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident scoala de soferi

buna seara,

sotul meu a dorit sa faca scoala de soferi pt categoria A. inainte de asta a paltir un instructor pentru 2 ore sa vada cum etse si daca ii place...fara sa semneze vreo conventie
orele s-au desfasurat in poligon si sotul meu s-a acidentat..motocicleta e instare relativ buna dar sotul meu este la spital cu fractura...

nu a fost anuntata politia...dar instructorul a cam dat de inteles la spital ca ar vrea sa ii platim reparatiile ...daca nu chiar motocicleta cu totul ("era noua "spune el)

as vrea sa stiu ce este de facut.
Stati linistita,a fost riscul instructorului...,nu are drept sa ceara despagubiri...,el trebuia sa-si asigure motocicleta si sa ia despagubiri de la firma de asigurari...,nu a anuntat politia pentru ca incasa amenda si in plus ii era suspendat dreptul de a fi instructor...,nu fiti fraieri,omul incearca...,e prost cel care da nu cel care cere...,iar sotul daca avea o asigurare de viata,nu platea spitalizarea si primea si bani pentru fractura cam 3000E minim....la Allianz Tiriac !!!!!
Serban Tanase, Consultant asigurari
multumesc
Nu cred ca trebuie sa faceti o reclama la Allianz Tiriac . Nu asta era subiectul .
Intr-adevar nu dai unui strain un bun de al tau sa incerce si eventual ca-l avarieze , fara sa percepi o taxa . Daca motocicleta era inregistrat ca un bun cu care se face scoala , nu risti sa nu ai CASCO , ptr ca se poate avaria destul de des . Daca nu avea poate e norocul Dvs , ptr ca daca declara la asigurator cele intamplate , ulterior asiguratorul recupera de la Dvs c/v despagubirii acordate , dar prin faptul ca sotul Dvs a avariat raspunde ptr aceste avarii . Depinde de om , ce doreste . Daca nu veti plati nimic s-ar putea sa va dee in judecata ptr distrugerea . La Politie nu cred ca va apela deoarece poate sa se trezeasca cu un dosar penal , deoarece i-a incredintat sotului Dvs un vehicul , stiind ca nu are permis de conducere .
Subscriu la ideile consultantului lupalb13.
~ Conținut șters la cerere ~