Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident la examenul moto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident la examenul moto

Am urmatoarea speta/patanie.

Am facut scoala pentru categoria A. Am dat examenul, iar la sfarzitul probei, la franarea de urgenta, ambele roti s-au blocat si motocicleta a cazut peste mine.
Consecintele au fost: oglinda moto rupta, carena zgariata, piciorul meu luxat si cu un inceput de fractura.
Starea poligonului e jalnica, pe ultima portiune fiind plin de gropi si prundis. Cauciucurile motocicletei sunt uzate complet. Motocicleta nu are asigurare. Mi se cere despagubire pentru reparatii si, desigur, am picat examenul.
Ce ma sfatuiti in acest caz?. Multumesc
Incercati o intelegere amiabila...in caz contrar apelati la un avocat.
Este curios cum o motocicleta acceptata in scoala de soferi si la examene nu are asigurare CASCO. Probabil ca ati semnat si un contract cu instructorul inainte de inceperea scolii. Daca nu , atunci instructorul are dreptul sa va cheme in judecata pt recuperarea daunelor. Angajati-va un avocat care sa va reprezinte in instanta si sa sa faca in asa fel incat sa platiti cat mai putin. Va urez succes si noroc!
Adrian Tudor, Consultant asigurari