Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Buna ziua

Am fost casatorita si din aceasta casatorie a rezultat un baietel. ( 2003 ). In urma divortului el a fost obligat la plata unei pensii de 78 lei. El nu mi-a achitat pensia alimentara timp de 2 ani si 9 luni dar am am facut o plangere la parchet si s-a rezolvat. Acum l-am dat in judecata pentru marire de pensie, el sustinand ca nu are venituri , am zis ca se va calcula la salariul minim pe economie. Acum afirma ca acest copil nu este al lui , ca a fost un prost ca l-a recunoscut ( " eram tanar si lipsit de experienta " ) , neaga ca am locuit impreuna si doreste sa faca testul de paternitate spunand ca il face cu sau fara acordul meu. Poate face acest lucru? Copilul are 5 ani acum .

Buna seara.
Are dreptate am avut o relatie de 3-4 ani, timp in care am si locuit impreuna, apoi pauza de care vorbeste si ea, iar in aceasta pauza eu eram cu altcineva, iar ea era la mare sa lucreze, eram despartiti. Cand s-a intors ne-am vazut sg data, ne-am culcat, apoi alte 4,5 luni nu ne-am mai vazut. A reaparut la mine la usa dupa aceste 4,5 luni si mi-a spus ca e gravida si ca il pastreaza si ca oricum n-ar putea face avort ca e prea tarziu.A venit la mine acasa, avand la ea o ecografie. Acum aflu amanunte noi, iar din ce am inteles dupa vizita la dr pt o asa zisa dereglare, hormonala aceasta ti-a dat ovule!!! Si la cat timp dupa prima vizita ai aflat ca erai gravida? Daca prima dr ti-a dat ovule, inseamna ca nu stiai de sarcina nici tu nici ea.Sunt mai confuz acum decat eram la inceput. Nu vreau sa fac rau nimanui, vreau doar sa stiu adevarul. M-am interesat si testul adn se face la iml prin prelevarea unor probe de saliva, si dureaza cam 10 secunde. Daca in urma acestui test reiese ca eu sunt tatal acestui copil, declar aici cu " martori" ca imi voi asuma toate responsabilitatile, iar daca nu, vreau sa renunti doar la pensia alimentara.In acest mod nu voi mai avea contact direct cu tine. Vrea sa fac acest test la inml, chiar daca suma este destul de mare, deoarece nu vreau sa existe dubii.Acesta a fost ultimul meu mesaj, si intr-un fel sau altul va mltumesc pt raspunsuri!
:offtopic: Interventie moderator
Potrivit Regulamentului de postare, sunt interzise atacurile la persoana . Se discuta ideea si nu persoana.

Va multumesc dle Consilier!
Nu poate mama sa renunte la dreptul copilului, instantele urmaresc interesul superior al copilului, nu intereseaza disputele dintre parinti...
Iar instantele nu vad cum ar putea sa considere ca nu e in interesul copilului ca acesta sa beneficieze de pensie de intretinere...
Am avut caz in care mama a declarat langa mine ca renunta, instanta apreciind ca nu este in interesul copilului si ca mama era intr-o stare emotionala puternica avand in vedere relatia cu "fostul", acolo de fata...
Nu vad cum sa renunte. Nici nu cred ca ar trebui sa aiba dreptul.

In plus, daca testul este numai pentru sufletul dv., mi se pare o mare gogomanie sa dati atatia bani cand puteti da mai putin pe aceeasi acuratete...
Da, la IML se iau probe de saliva cu un betisor cu vata, atat.
Liliana Gradinaru, Avocat