avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie invinuitor pentru o adresa data gresit
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie invinuitor pentru o adresa data gresit

Caut un consultant care sa ma ajute intr-o problema. Am primit o citatie acasa pentru faptuitor in cazul unui dosar. Am mers la politie si am dat declaratie intr-u cat nu sunt implicat cu absolut nimic in acest caz. Mai tarziu m-au sunat si m-au chemat din nou la politie pentru incadrare la invinuitor conform art 289 si acuzat de fals intelectual. Este vorba de o adresa pe care am dat-o gresit. Am explicat ca eu nu am avut acces la dosarul respectiv si tot ceea ce am scris atunci a fost ceea ce seful meu mi-a zis sa scriu si apoi am semnat. Dupa care, s-a pus stampila cu verificat de catre seful meu. Acest lucru nicimacar nu intra in atributiile mele de serviciu, iar acum sunt invinuit pentru ce? As vrea sa stiu daca eu am de ce sa fiu tras la raspundere in acest proces din moment ce acest lucru nicimacar nu intra in atributiile mele si trebuia sa se ocupe organul judiciar din cadrul firmei? Voi fi achitat? Sau ce ar trebui sa fac in acest caz? Anchetatorul mi-a spus ca pleaca in concediu si ca pe 20 cand se intorc vedem ce se intampla. De ce mi s-a schimbat incadrarea de la faptuitor la invinuitor din moment ce acest lucru nu intra in atributiile mele.

Va multumesc pentru timpul acordat, si sper sa imi intelege-ti problema.
nu stiu ce ziceti cu faptuitorul....cel mult treceati din invinuit in inculpat, dar dvs. veti raspunde penal si in acest caz, chiar daca v-a obligat seful, urmand ca aceasta situatie sa constituie o circumstanta atenuanta... depinde de ce se descopera in timpul cercetarii

av. vasilescu
Mai bine va angajati un avocat care se vada de ce sunteti invinuit si cam ce trebuie facut.
Noi chiar nu ne putem pronunta daca nu stim despre ce este vorba.
Va multumesc pentu ajutor. Probabil ca ase este cel mai bine. Ca nici eu nu stiu pana la urma de ce sunt eu invinuit, intr-u cat eu am dat raspuns la un act si am intocmit raportul conform actele care le aveam la data respectiva si precum seful a spus sa il intocmesc desi acest lucru asa cum am mai spus nu intra in atributia mea.
Buna ziua!
In primul rand , nu exista calitatea de invinuitor, ci aceea de invinuit.
Autorul faptei trece prin mai multe etape pe parcursul cercetarii penale:
1. faptuitor, este acela care a comis fapta, dar este inca necunoscut de organele de cercetare penala (au o fapta, dar nu stiu inca cine e autorul ei).
2. Invinuit, este cel pe care probele il indica a fi comis fapta, si capata aceasta calitate imediat ce se descopera cine este faptuitorul.
3. Inculpat, este cel impotriva caruia s-a pus in miscare actiunea penala. Presupune ca probele din dosar sa-l incrimineze, si pe langa aceasta fapta sa fi determinat deja organele de cercetare penala sa-l traga la raspundere penala.
Dumneavoastra ati devenit invinuit din inculpat in momentul in care s-a stabilit ca ati avut o implicare in savarsirea faptei.
Va atasez mai jos textul infractiunii prevazuta si sanctionata de art. 289/ Cod Penal:
"Falsificarea unui inscris oficial cu prilejul intocmirii acestuia, de catre un functionar aflat in exercitiul atributiilor de serviciu, prin atestarea unor fapte sau imprejurari necorespunzatoare adevarului ori prin omisiunea cu stiinta de a insera unele date sau imprejurari, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Tentativa se pedepseste."
Ramane sa apreciati dvs. daca ati savarsit fapta sau nu.
La comiterea infractiunii nu are importanta daca ati scris ce v-a dictat seful dvs., important este ca ati scris si ati semnat, deci v-ati insusit cele pe care le-ati scris. Daca seful v-a dictat ce sa scrieti, probabil ca va fi si el anchetat pentru coautorat in forma instigarii.
Cu stima,
av. Silviu Serban

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martor -> invinuit xuser xuser Pe scurt, politia (din greseala sau cu rea vointa) aduce intr-un dosar penal (care are deja UP) un complice pe post de \"martor\". As dori sa stiu care sunt ... (vezi toată discuția)
Declaratie mincinoasa Nina1 Nina1 Buna seara, Cum procedez in cazul unei marturii mincinoase? Am formulat plangere penala impotriva unei persoane pentru fals si uz de fals sub semnatura ... (vezi toată discuția)