Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nr. de tichete de masa ce poate fi acordat angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nr. de tichete de masa ce poate fi acordat angajatilor

Buna Ziua
Care este nr de tichete de masa care poate fi acordat angajatilor,si care este legea care reglementeaza acest domeniu.Acestea(bonurile),nefiind trecute in CIM,pot constitui motiv de chemare in justitie?Multumesc
LEGE nr. 142 din 9 iulie 1998 (*actualizată*)privind acordarea tichetelor de masa(actualizată pana la data de 1 septembrie 2005*)EMITENT: PARLAMENTUL-------------*) Textul iniţial a fost publicat în Monitorul Oficial al României nr.260 din 13 iulie 1998. Aceasta este forma actualizată de S.C. "CentrulTeritorial de Calcul Electronic" S.A. Piatra Neamt pana la data de 1septembrie 2005, cu modificările şi completările aduse de: ORDINUL nr. 137din 12 martie 1999; ORDINUL nr. 455 din 3 august 1999; ORDINUL nr. 85 din 1februarie 2000; ORDINUL nr. 540 din 31 iulie 2000; ORDINUL nr. 25 din 17ianuarie 2001; ORDINUL nr. 500 din 18 iulie 2001; ORDINUL nr. 46 din 30ianuarie 2002; ORDINUL nr. 344 din 5 august 2002; ORDINUL nr. 42 din 7februarie 2003; ORDINUL nr. 346 din 16 iulie 2003; ORDINUL nr. 52 din 2februarie 2004; ORDINUL nr. 408 din 27 iulie 2004; ORDINUL nr. 33 din 28ianuarie 2005; ORDINUL nr. 542 din 18 iulie 2005
- Ordinul nr. 408/2004 - Ordinul nr. 33/2005 - Ordinul nr. 687/2005 - Ordinul nr. 89/2006 - H.G. nr. 195/2006 - Ordinul nr. 145/2006 - Ordinul nr. 586/2006.

Art. 5. - (1) Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare.
(2) In conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.
Art. 6. - (1) Salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate.
(2) Tichetele de masa pot fi utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achizitionarea de produse alimentare.
(3) Salariatul poate utiliza intr-o zi maximum doua tichete de masa. In cazul in care activitatea se desfasoara la puncte de lucru situate in afara localitatilor, iar aprovizionarea cu produse alimentare nu se poate face zilnic, salariatul poate utiliza numarul de tichete de masa corespunzator perioadei in care se afla la punctul de lucru respectiv.
(4) Tichetele de masa pot fi utilizate in unitati de alimentatie publica, cantine-restaurant, bufete, cu care unitatile emitente au contractat prestarea serviciilor respective.
(5) In cazurile in care suma corespunzatoare produselor alimentare solicitate de salariat este mai mica decat valoarea nominala a tichetelor de masa, utilizarea acestora este considerata integrala. Se interzice acordarea unui rest de bani la tichetul de masa.
ContSters42967, utilizator
sonder a scris:

Buna Ziua
Care este nr de tichete de masa care poate fi acordat angajatilor,si care este legea care reglementeaza acest domeniu.Acestea(bonurile),nefiind trecute in CIM,pot constitui motiv de chemare in justitie?Multumesc

Angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.
Temeiul legal, il constituie actul normativ citat de colega mea.
Poate constitui obiect al unei cereri de chemare in judecata neacordarea tichetelor de masa.
numarul maxim este nr.de zile lucratoare in care salariatul este prezent la serviciu, conform pontajului.
eu ma ocup de distribuirea tichetelor in fiema la care lucrez. angajatorul nu este obligat sa ofere tichete de masa. nu cred ca pot constitui motiv de chemare in judecata, decat daca la restul de salariati dai tichete si la unul nu, fara motiv. conditiile de acordare a tichetelor trebuie reglementate la nivel de unitate si pot constitui acte aditionale la CCM aplicabil la nivel de unitate, de exemplu: daca are absente nemotivate poate pierde dreptul la tichete in luna respectiva.
angajatorul poate oferi doar daca are datoriile achitate la zi la bugetul de stat si nu inregistreaza pierdere contabila.
se pot oferi si mai putine tichete decat zile lucratoare in luna (10- 15-20, depainde cat isi permite firma) dar niciodata mai multe, se imputa de fisc.
Succes, Doina
Doina Elena, Consultant resurse umane