Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prezentare la proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prezentare la proces

Buna
Mi-a fost spart apartamentul, m-am constituit parte vatamata sau civila ( nu stiu exact care este termenul corect). Am fost citata deja de 3 ori la proces, date in care hotii , care bineinteles ca sunt in libertate, nu s-au prezentat la proces.
Intrebarea mea este: pot sa trimit ceva adresa catre judecatorie in care sa explic ca nu ma pot prezenta din 2 in 2 saptamani ( avand in vedere ca lucrez) , ori de cate ori hotii lipsesc), dar nu renunt la acuzare?
Va multumesc mult de raspuns
Puteti adresa o cerere de judecare in lipsa, nu trebuie sa o motivati.
Iata un exemplu:

Catre Judecatoria.......... (specificata in citatie)
Dosar nr. : .... / ... / 2011 (in citatie)
Termen de judecata: ../.. /2011 (in citatie)

DOMNULE PRESEDINTE

Subsemnatul .... .... , domiciliat in .............. (adresa unde doriti sa vi se comunice sentinta si eventualele citatii urmatoare), solicit judecarea prezentului dosar in lipsa, conform art. 242, alin. 2 din Codul de Procedura civila.
Semnatura

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ......
si adresa aceasta trebuie sa o trimit ori de cate ori sunt ciatat? adica aproape din 2 in doua saptamani? sau ajunge doar o data?
Multumesc mult de raspuns